World Wide Web'in 30. Yıldönümü, Google'dan Doodle Jesti

World Wide Web nedir? Google ana sayfasındaki doodle ne anlama geliyor? Google, 30. yıldönümüne karşılık World Wide Web (www) için özel bir doodle hazırlayıp yayınladı. İşte merak edilenler...

World Wide Web'in 30. Yıldönümü, Google'dan Doodle Jesti

Google ana sayfasına doodle olan World Wide Web nedir? Arama motoru Google, 30. yıldönümüne karşılık World Wide Web (www) için özel bir doodle hazırlayıp yayınladı. Dünyada internet kullananların sayısı 4 milyarı geçti. Sadece Türkiye'de nüfusun yüzde 67'si yani 54 milyon kişi internet kullanıyor. Peki www ne anlama geliyor?

WORLD WİDE WEB'İN 30. YIL DÖNÜMÜ

12 Mart yani bugün World Wide Web'in 30. yıl dönümü. Yani internet 30 yıldır bir şekilde hayatımızda. İşte dünyayı birbirine bağlayan World Wide Web'in tarihi ve merak edilenler…
Küresel bir bağlantı protokolü olarak geliştirilen World Wide Web (WWW), dünyanın gelişimi üzerinde büyük pay sahibi olan internetin ortaya çıkmasına olanak sağlamıştır. İngiliz bilim adamı Tim Berners-Lee'nin bilim adamları arasında bilgi paylaşımını daha kolay sağlayabilme amacıyla geliştirdiği World Wide Web, web sayfalarının temeli olan HTML'in (Hiper Metin İşaretleme Dili) gelişmesiyle bugünkü halini almasına olanak sağlamıştır. Bu gelişmelerle birlikte yazı, grafik, ses, animasyon ve diğer multimedya özelliklerini taşıyan Web sayfaları ortaya çıkmaya başlamıştır. Böylece her sayfa grafik ve tekst'in yanı sıra videolar ve müzik içeren interaktif multimedya yayını haline gelmiştir.

WORLD WIDE WEB NEDİR?

World Wide Web (kısaca WWW veya Web), İnternet üzerinde yayınlanan birbirleriyle bağlantılı hiper-metin dokümanlarından oluşan bir bilgi sistemidir. Bu dokümanların her birine Web sayfası adı verilir ve Web sayfalarına İnternet kullanıcısının bilgisayarında çalışan Web tarayıcısı adı verilen bilgisayar programları aracılığıyla erişilir. Web sayfalarında metin, imaj, video ve diğer multimedya ögeleri bulunabilir ve diğer bağlantı ya da link adı verilen hiper-bağlantılar ile başka Web sayfalarına geçiş yapılabilir.

İNTERNET VE WEB AYNI ŞEY Mİ?

İnternet ve Web terimleri aynı olguyu tanımlamaz. Zira Web sadece İnternet üzerinde çalışan bir servistir. Web kavramı, CERN'de bir bilgisayar programcısı olan Tim Berners-Lee'nin HTML adlı metin işaretleme dilini geliştirmesiyle oluşmuştur. Bugün de kendisinin başkanı olduğu W3C (World Wide Web Consortium) tarafından standartları belirlenmektedir.

Son Dakika Gündem Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri