SMA Hastaları Bugünden İtibaren İlaçlarını Alabilecek

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, SMA hastalarının ilaçlarının geri ödeme listesine alındığını ve ilaca erişimde bir sıkıntı olmayacağını söyledi. İlaçlar bugünden itibaren alınabilecek.

SMA Hastaları Bugünden İtibaren İlaçlarını Alabilecek

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi'nde yapılan 'Genişletilmiş İl Seçim İşleri Başkanları Toplantısı'nda SMA hastaları için müjdeyi vermiş, tip 1 tedavisinin sonrasında tip 2 ve tip 3 ilaçlarının da geri ödeme listesine eklendiğini açıklamıştı.

"BUGÜNDEN İTİBAREN ALABİLECEKLER"

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasının sonrasında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, geri ödeme listesine eklenen ilaçların ödenmesine bugün itibariyle başlandığını bildirdi. Karar Resmi gazetede dün gece yayımlanarak yürürlüğe girdi.

“10 İLACI DAHA GERİ ÖDEME LİSTESİNE ALDIK”

Bakan Selçuk, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Sağlık Uygulama Tebliği ile (SUT) alakalı yeni düzenlemeler ile beraber 10 ilacın daha geri ödeme listesine eklendiğini, yurtdışı ilaç sayısının 400’e, yurtiçi ilaç sayısının da 8 bin 562’ye vardığını duyurdu.

Geri ödeme listesine eklenen ilaçlar, başta SMA olmak üzere, kulak, burun, boğaz enfeksiyon ve cilt hastalıklarının tedavisinde tercih ediliyor. Ortodontik diş tedavileri gibi işlemler için tebliğde tekrar düzenleme yapılarak erişilebilirlik arttırıldı. Ayrıca biyonik kulak cihazları da devlet üniversite hastanelerindeki ameliyatlarda kullanılmaya başlandı.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun vatandaşlarımızın ilaçlarının temini hususunda önemli bir vazife yaptığını söyleyen Bakan Selçuk, “Türkiye'deki sosyal güvenlik sistemi, dünyanın en kapsamlı sosyal güvenlik uygulamasıdır” dedi.

“SMA HASTALARIMIZIN İLAÇLARININ TEMİNİ İÇİN ÇOK YOĞUN VE HASSAS BİR SÜREÇ YÖNETTİK”

Bakan Selçuk, "SMA hastalarımız için Tip-1 tedavisinde kullanılan ilaçlar halihazırda SGK ödeme çerçevesindeydi. Bütünüyle insani bir yaklaşımla Sağlık Bakanlığımız ile beraber Tip 2 ve tip 3 ilaçlarının temini için bütün olanaklarımızı seferber ettik, ilaçların temini için çok yoğun ve hassas bir süreç yönettik. SMA hastalarımızın ilaç ve tedavilerini devlet güvencesi altına aldık. Bakanlık olarak vatandaşlarımızın gereksinim duyduğu her türlü tedavi ve ilacı dünyanın neresinde olursa olsun erişime açmak için uğraşıyoruz.” dedi.

“TİP 1-2-3 EVRESİNDE GEREKLİ İLAÇ MASRAFLARINI KARŞILIYORUZ”

Sağlık hususunu hiçbir vakit maliyet unsuru olarak görmediklerini söyleyen Bakan Selçuk, “SMA hastalığının tip1, tip2 ve tip3 evresinde lazım olan ilaç masraflarını karşılıyoruz. İlaca erişimde hiç bir problem olmayacak.” dedi

Bakan Selçuk, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da söylediği gibi esas önemli olanın bu ve benzeri ilaçların Türkiye’de üretilmesi olduğunu söyledi.

Ödeme listesine eklenen ilaçların hastalara şifa olmasını temenni eden Bakan Selçuk, yeni düzenlemenin vatandaşlara hayırlı olmasını diledi.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri-->