Sağlık Bakanı Koca'dan 'Sağlık Karnesi' Açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, okul çağındaki çocuklara sağlık karnesi verilmesine yönelik başlatılacak çalışmayla ilgili, "Sağlıklı bireylerin oluşumu için taramalarını daha sistematik yapmak adına bir çalışma olacak." ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Koca'dan 'Sağlık Karnesi' Açıklaması

Bakan Koca, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bakanlıkta bir araya geldiği Kazakistan Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Yelzhan Birtanov ile görüşmesinin ardından basın mensuplarının sorularını cevapladı.

"OKUL ÇAĞI DÖNEMİNDEKİ AŞILAR YAPTIRILMALI"

Bebeklik döneminde yapılan aşılama oranlarının yüzde 96 gibi yüksek bir oranda olduğunu vurgulayan Koca, "Özellikle okul çağı döneminde ilk aşının nasıl olsa yapıldığı, devamının yapılmasına gerek olmadığı, yeterince koruyabildiği şeklinde yanlış bir kanaat var. Bu çerçevede, koruyuculuğun azaldığı, okul çağı dönemindeki aşıların da yaptırılması gerektiğini hatırlatarak, altını çizmek istiyorum." ifadelerini kullandı.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI İLE ÇALIŞMA GRUBU KURULACAK

Uygulamanın sadece aşıya yönelik olmadığına dikkat çeken Koca, "Sağlıklı bireylerin oluşumu için taramalarını daha sistematik yapmak, bu çerçevede, diş, kalp ve göz taraması gibi beraberinde aşı takviminin de okul çağı döneminde yer aldığı bir çalışma olacak. Milli Eğitim Bakanlığı ile karşılıklı çalışma grubu ile netlik kazanabilecek, önümüzdeki eğitim döneminde de devreye sokmayı planladığımız bir çalışma olacak." diye konuştu.


Son Dakika Gündem Haberleri için aşağıya kaydırın.

Yorum Yaz