Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığı, İstanbul'da 12 Ekim 2016 tarihinde emniyet güçlerine teslim olan "Bager Mardin" lakaplı PKK’lı terörist İbrahim Çakar hakkında yürüttüğü soruşturmayı bitirdi.

Hazırlanan soruşturma dosyası, 3. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

İddianamede, sanığın, 21 Ekim 2007 senesinde 12 askerin şehit olduğu, 17 askerin yaralandığı Yüksekova'nın Dağlıca ve 3 Ekim 2008 yılında 17 askerin şehit olduğu, 21 askerin yaralandığı Şemdinli'nin Aktütün karakoluna karşı gerçekleştirilen hain operasyonlara katıldığının belirlendiği bildirildi.

İddianamede, PKK’lı Çakar'ın ayrıca 17 Ağustos 2008 senesinde bir köy korucusunun kaçırılması hadisesinde de yer aldığı bilgisi verildi.

PKK’lı sanık Çakar, iddianamede yer alan ifadesinde, Dağlıca ve Aktütün operasyonlarının nasıl planlandığını ve yapıldığını anlattı.

İddianamede, PKK’lı sanığın "devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma", "askeri tesisleri tahrip", "kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle tasarlayarak öldürme", "kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle tasarlayarak öldürmeye teşebbüs", "cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma", "suç örgütlerinin isimlerini kullanarak tehditte bulunmak" suçlarından 30 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 544 yıldan 915 seneye kadar hapse mahkum edilmesi istendi.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.