Perseid Göktaşı Yağmuru, Pazartesi ve Salı Günü Çıplak Gözle İzlenebilecek

Gökyüzünde görsel şölen yaratan Perseid Göktaşı Yağmuru, 12-13 Ağustos gecesi çıplak gözle görülebilecek. Şehir ışıklarından uzak, açık havada gece boyunca bir saatte yaklaşık 80 göktaşı görmek mümkün olacak.

Perseid Göktaşı Yağmuru, Pazartesi ve Salı Günü Çıplak Gözle İzlenebilecek

Perseid Göktaşı Yağmuru, Pazartesi ve Salı Günü Çıplak Gözle İzlenebilecek

Gökyüzünde görsel şölen yaratan Perseid Göktaşı Yağmuru, 12-13 Ağustos gecesi çıplak gözle görülebilecek. 

12-13 AĞUSTOS TARİHLERİNE DİKKAT   

Halk arasında ‘yıldız kayması’ olarak da bilinen göktaşı yağmuru hakkında konuşan Prof. Dr. Orhan Gölbaşı, "Perseid Göktaşı yağmuru her yıl yaklaşık olarak 23 Temmuz-20 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşir. Maksimum meteor yağmuru ise 12 ve 13 Ağustos geceleri olur. Bu kalıntıların kaynağı olan Swift-Tuttle Kuyruklu Yıldızı 133 yıllık bir döneme sahiptir. İlk kez 1992 yılında gözlenmiştir ve bir sonraki geçişini 2126 yılında yapacaktır” dedi.  

SAATTE 60-80 ARASI GÖKTAŞI GÖRÜLEBİLİR   

Bu yıl saatte 60-80 arası göktaşının görülebileceğini belirten Profesör Gölbaşı, izlemek isteyenler için de tavsiyelerde bulundu. Prof. Dr. Gölbaşı, "Gözlem sırasında takımyıldızı doğrultusuna (Kuzeydoğu yönünde) bakılması gerekiyor. Çünkü göktaşları sanki bu takımyıldızından geliyormuş gibi görünür. Bu doğrultuda kolaylıkla tanınabilen Cassiopea (Koltuk) takımyıldızı da bulunuyor. Bu nedenle Küçük Ayı Takımyıldızının biraz doğusunda yer alan Cassiopea doğrultusuna bakmak da yeterli olacaktır" dedi.

 Son Dakika Teknoloji Haberleri için aşağı kaydırın.  

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR