Optimar Anketi Türkiye'de Oruç Tutanların Oranını Ortaya Koydu

Optimar'ın gerçekleştirdiği din-inanç anketine göre Türkiye'nin yüzde 39'u düzenli namaz kılarken oruç tutanların oranı yüzde 66'da kaldı.

Optimar Anketi Türkiye'de Oruç Tutanların Oranını Ortaya Koydu

Optimar araştırma şirketinin Türkiye genelinde yaptığı din-inanç anketi, düzenli namaz kılanların oranının yüzde 39.1, Ramazan ayı boyunca oruç tutanların oranı ise yüzde 66 civarında olduğunu ortaya koydu.

Araştırma şirketi Optimar, Nuts 2 (İstatistiki Bölge Birimi) kapsamında din-inanç anketi yaptı.

Anket 7 Mayıs-14 Mayıs tarihleri arasında, 3500 kişiyle yüz yüze görüşme şeklinde gerçekleştirildi.

Ankete katılanların yüzde 89.5'i "Allah'ın varlığına ve birliğine inandığını" söyledi. "Bir yaratıcı olduğunu düşünüyorum ama dinlere inanmıyorum" diyenlerin oranı ise yüzde 4.5'te kaldı.

"Kendinizi dini anlayış bakımından nasıl tanımlarsınız?", "Namaz kılıyor musunuz?", "Oruç tutuyor musunuz?", "Zekat veriyor musunuz?", "Fitre veriyor musunuz?", "Sadaka veriyor musunuz?" sorularının yer aldığı ankette katılımcılara 24 Haziran 2018 milletvekili seçimlerinde hangi partiye oy verdikleri de soruldu.

Katılımcıların sorulara verdiği yanıtlar 24 Haziran'da oy verdikleri partilere göre dağıtıldı.

Dini tutum ve davranışların sorgulandığı ankete göre düzenli namaz kılanların oranı yüzde 39.1, Ramazan ayı boyunca oruç tutanların oranı ise yüzde 66 civarında.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR