Cumhuriyet Halk Partisi Yalova Milletvekili Muharrem İnce adaylar konusuyla alakalı, “Birinci turda bir çatı aday formülü doğru değildir” ifadesini kullandı. İnce, " Cumhuriyet Halk Partisi’nin adayı Abdullah Gül olursa oyumu Recep Tayyip Erdoğan’a veririm” söyleminin doğru olup olmadığı sorusu üzerine, “ Benim öyle bir açıklamam yoktur” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi’nde kapalı grup toplantısı başladı. Cumhuriyet Halk Partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında gerçekleşen toplantı sonucunda cumhurbaşkanı adayını belirleme konusunda görüş alışverişinde bulunulacak olan Yalova Milletvekili Muharrem İnce, CHP Genel Merkezi girişinde basın mensuplara sorular dahilin de demeçler verdi. CHP Genel Merkez’ine aracıyla gelmesinin adaylık olarak yorum yapılmasına neden olunca sorulan sorulara İnce, “ Hayır” cevabını verdi. İnce yaptığı açıklamada

Muharrem İnce'nin açıklamasında şu ifadelere yer verdi.

“Cumhuriyet tarihinin en önemli seçimini yapacağız. Milletimizin rahat olmasını, moralini yüksek tutmasını öneriyorum. Türkiye’nin bu sorununa Cumhuriyet Halk Partisi kadroları çare olacaktır. Çözüm üretecektir. Milletimizin kaygılanmasına gerek yoktur. Meclis grubumuzda kapalı bir toplantı yapacağız. Başta Genel Başkanımız olmaz üzere arkadaşlarımız yöneticilerimiz var tüm güçleriyle çalışıyorlar. Günlerdir uğraşıyorlar. Çok yakında Cumhuriyet Halk Partisi adayını açıklayacaktır. Partimizin yetkili organları ne derse o bu konuda tartışmam. Cumhuriyet Halk Partisi kültürü, geleneğiyle yetişmiş bu partinin gerçek bir evladı olarak partinin yetkili organlarının kararlarına saygı duyacağız. Fizik tahsili yapmış, matematik okumuş biri olarak sadece tavsiyem olabilir. Her partinin kendi adayını göstermesi doğru bir tercihtir. Doğrusu da budur. Katılım yükseltilmelidir. Katılım yüzde 85’lerin üstüne çıktığında bu sorun çözülecektir. Birinci turda bir çatı aday formülü doğru değildir. Matematik bilimine aykırıdır. Partiler kendi adaylarını en iyi şekilde hazırlayacaktır.” Dedi.

Abdullah Gül’ün aday olup olmaması ile ilgili değerlendirmede bulunan İnce, “Arkadaşlarımızla biraz sonra sohbet ederiz. Basın aracıyla böyle bir konuşmaya gerek yok. Ben Cumhuriyet Halk Partisi’nin kendi adayı, Saadet Partisinin kendi adayı, İYİ Parti kendi adayı, HDP kendi adayının olmasını matematik bilimi ile bağlantılı olarak uygun buluyorum. Doğrusu budur diyorum. İnşallah öyle olacaktır” dedi.

“CHP’nin adayı Abdullah Gül olursa oyumu Recep Tayyip Erdoğan’a veririm” doğru olup olmadığı sorulması üzerine İnce , “ Benim öyle bir açıklamam yoktur” dedi.

Abdullah Gül ismine yönelik sosyal medya üzerinden bir isyanın yazıldığının sorulması üzerine İnce, şunları söyledi:

Şahıslara yönelik bir isyan değil. Abdullah Gül, bu ülkede cumhurbaşkanlığı yapmış birisidir. Saadet Partisinin adayı olmasında hiçbir sakınca yoktur. Doğrudur.”

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın