Türkiye'de 2 sene devam eden OHAL dönemi resmen bitti. Bu dönemde KHK'larla 125 bin 678 kamu çalışanı ihraç edilirken, çok sayıda kurum ve kuruluşu da kapatıldı. KHK'larla toplam 131 bin 922 tedbir işlemi (ihraç, rütbe sökme, kapatma vb.) yapıldı. KHK'larla tesis edilen işlemlere karşı başvuru kurumu olarak açılan OHAL İnceleme Komisyonu'na 110 bin 84 kişi başvuru yaptı.

1560 İADE KARARI

22 Aralık 2017'den sonra karar vermeye başlayan Komisyon, bugüne dek yaklaşık 26 bin başvuru dosyasını sonuca bağladı. Bunların 22 bin 440'ı için ret kararı çıktı. Komisyon 1560 kamu çalışanının başvurusunu ise kabul ederek görevlerine iade etti. Gene komisyonun ön incelemesinin ardından 2 bin kişi KHK ile görevlerine iade edildi.

SON KHK İÇİN SON TARİH 5 EYLÜL

Komisyon kararları tebliğ edilmek üzere kişilerin en son görev aldığı kurumlara teslim ediliyor. Başvurusu kabul edilen kişilerin atama işlemi, alakasına göre Devlet Personel Başkanlığı ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından gerçekleştiriliyor. Komisyon kararlarına karşı, kararın tebliğinden sonra 60 gün içinde Ankara 19. ve 20. İdare Mahkemelerinde iptal davası açılabiliyor. Son ilan edilen 701 sayılı KHK ile hakkında işlem yapılanlar, Komisyona 5 Eylül 2018'e dek başvuru yapabilecek. Bu KHK ile de 18 bin 600 kişi ihraç edilmişti.

"TERÖRLE İLTİSAKLARI YOK"

Komisyonun iade kararlarında gerçekleştirilen araştırmalar neticesinde söz hususu kişilerin terör örgütleri ile bağlantılı ve irtibatlı olduklarına yönelik delil elde edilemediği kaydedildi.

ŞEHİT BABASI

Türkiye onu şehit oğlu Abdullah Taha Koç'un Türk bayrağı'na sarılı tabutunu omuzlarına alması ile tanıdı. Zeytin Dalı Harekâtı çerçevesinde 1083 rakımlı Keltepe'de şehit düşen 8 askerden bir tanesi olan Jandarma Astsubay Çavuş Koç'un Konya Büyükşehir Belediyesi'nde görev yapan babası Ahmet Koç, 22 Kasım 2016'da yayımlanan KHK ile görevinden ihraç edilmişti. İşte o şehit babası da Komisyon kararı ile iade edilenler içinde yer alıyor.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.