Katalonya'daki Gösteriler İspanya Geneline Sıçrıyor

Katalonya bölgesinde başlayan ve şiddet içerikli eylemlerle öne çıkan gösteriler, başta Bask bölgesi, Madrid ve Valensiya olmak üzere ülke geneline yayıldı.

Katalonya'daki Gösteriler İspanya Geneline Sıçrıyor

Katalonya'daki Gösteriler İspanya Geneline Sıçrıyor

İspanya'nın doğusundaki Katalonya bölgesinde patlak veren ve şiddet olaylarıyla devam eden gösteriler, ülke geneline sıçrıyor.

Tutuklu yargılanan 9 Katalan siyasetçinin 9 ila 13 yıl hapis cezası almasının ardından Katalonya'da başlayan gösteriler dalga dalga ülkenin diğer şehirlerine yayıldı.

Sn bir haftada, başta Bask bölgesi, Madrid ve Valensiya olmak üzere İspanya'nın farklı kentlerinde, mahkum olan Katalan siyasetçilerin serbest bırakılmasına yönelik gösteriler gerçekleştirildi.

İspanya'da bağımsızlık yanlısı girişimleriyle öne çıkan diğer bir bölge olan Bask özerk yönetiminin Bilbao ve San Sebastian kentlerinde "Referandum suç değil. Kendi geleceğine karar verme hakkını savunuyoruz." diyerek protesto gösterileri düzenlendi.

İSPANYA'DA SULAR ISINIYOR

Ayrıca, İspanya'da aşırı sağ görüşlü Vox partisinin pazar günü Bilbao kentinde düzenlediği mitingi protesto etmek isteyen faşizm karşıtı gruplar ile izinsiz gösteriye müdahale eden polis arasında çıkan olaylarda 18 kişi gözaltına alındı.

Bu arada mahkum edilen Katalan siyasetçilere destek için geçen hafta başkent Madrid'de düzenlenen ve aşırı sağ görüşlü grupların önlemeye çalıştığı gösteri de olaylı geçti.

Kent merkezinde karşı gruplar ve polis arasında çıkan olaylarda bir polis 26 kişi yaralanırken, 4 kişi gözaltına alındı. Madrid Özerk Yönetim Hükümeti Başkanı Isabel Diaz Ayuso, "Katalonya ile ilgili ülke genelindeki tansiyonun düşmesine kadar bu tip gösterilere izin verilmemesini" istedi.

Diğer yandan bazı kentlerde, meydanlara çıkan milliyetçi gruplar da İspanya'nın birliğinden yana gösterilerle Katalonya'daki ayrılıkçı girişimlere karşı çıktı.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR