Sistemin yeni uygulaması Kadıköy’de gerçekleştirildi. Uygulamayla yaklaşık 400 bin İstanbullunun 16 saat süreyle susuz kalmasının önüne geçilmiş oldu.İşte detaylar haberimizde...

İSKİ, İstanbulluların su ihtiyacını kesintisiz olarak karşılamak için akıllı çözümler bulmaya devam ediyor. İSKİ, “Hot-Tapping Stoople” sistemiyle artık boru hatlarındaki planlı bakım-onarım ve yenileme işlemlerini hattaki suyun boşaltılmasına gerek duyulmayan sistem sayesinde su kesintisi yapmadan çözecek. Sistemin yeni uygulaması Kadıköy’de gerçekleştirildi. Uygulamayla yaklaşık 400 bin İstanbullunun 16 saat süreyle susuz kalmasının önüne geçilmiş oldu.

İLK UYGULAMA

İSKİ tarafından geliştirilen Hot-Tapping Stoople sistemini anlatan İSKİ Kontrol Mühendisi Hasan Bardakçı, “Hot-Tapping Stoople sistemi canlı boru hatlarında, basınç altındaki boru hatlarında özel geliştirilmiş ekipmanlarla delik açma yöntemidir. Her arızayı bu sistemle giderecegiz. Bu sistem ani gelişen arızalar dışında her türlü bakım, onarım, revizyon, braşman alma gibi bütün işler yapılabiliyor. Proje kapsamında çalışmalara başlandı. İlk çalışmamızı Kadıköy Bostancı-Metro hattı inşaat alanında yaptık. Burada bilindik yöntemlerle yapmış olsaydık, dolaylı olarak 400 bin nüfusun 16 saat süreyle susuz kalmasına sebebiyet verecektik. Ancak bu sistemle su kesintisi olmayacağı için vatandaşlarımız sıkıntı yaşamayacaklar” dedi. Bardakçı sözlerini şöyle sürdürdü: “Hot-Tapping Stoople sistemi hem tasarruflu hem teknolojik hem de vatandaşların memnuniyeti söz konusu. Kesintisiz su iletimini sağlamış olacağız. Sistemle daha büyük mahallelerde de İSKİ’nin gayesi olan kesintisiz su iletimini sağlamayı düşünüyoruz.

YÜZDE 70’İ YERLİ

Bu sistemle çalışmaya devam edeceğiz. Bu sistemde kullanılan malzemelerin yüzde 70’i yerlidir. Daha önce AR-GE çalışması için küçük çapta uygulamaları yapıldı ama büyük çapta ilk defa yapıyoruz. Sistemin tamamında yüzde 100 yerli ürün kullanılması için çalışmalar sürüyor. Yıl sonuna kadar Kadıköy’de 2, Kartal’da 2 farklı nokta olmak üzere 4 ayrı bölgede “Hot-Tapping Stoople” sistemiyle kesintisiz yenileme işlemi gerçekleştirilecek.”

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.