19 Ağustos 2019
  • °
  • Ankara 20°
  • Izmir 27.22°
İmsak 04:35
Güneş 06:10
Öğle 13:13
İkindi 17:00
Akşam 20:06
Yatsı 21:35
BIST95.286
Dolar5,6595
Euro6,2755
Altın272,17

İnternet Üzerinden Yayın Yapan Kanallar da Artık RTÜK'e Bağlı Olacak

Ürettikleri içerikleri, aldıkları para karşılığında abonelerine veren internet üstünden yayın yapan platformlar, artık RTÜK'ün kontrolünde olacak.

İnternet Üzerinden Yayın Yapan Kanallar da Artık RTÜK'e Bağlı Olacak

İnternet Üzerinden Yayın Yapan Kanallar da Artık RTÜK'e Bağlı Olacak

Son senelerde teknolijinin gelişmesiyle beraber, internet üstünden yayın yapan Netflix, BluTV, PuhuTV, YouTube Premium gibi içerik üreticileri oldukça arttı.

Platformlar, başka yapımcılardan aldıkları yayınları kullanıcılarına para karşılığında vermekle beraber; yapımcılıklarını kendi üstlendikleri dizi, film, belgeselleri de izleyicilerin beğenisine sundu.

YAYGINLAŞMA NEDENİ KULLANIM ÖZGÜRLÜĞÜ

Bu platformlardan özellikle Netflix, diğerlerine göre ön plana çıkıyor.

Netflix'in popülaritesinin her geçen gün artmasının; televizyon kanalları, sinema salonları, uydu platformlarının pabucunun dama atılmasının temelinde, kullanıcıya verdiği özgürlük var.

RTÜK'E BAĞLANDI

Fakat Netflix ve diğerlerini takip edenleri üzecek bir gelişme oldu. İnternet üstünden yayın yapan platformlar da artık RTÜK'ün kontrolü altında. Bugüne dek Türkiye'deki televizyon ve radyoları kontrol eden, kapatmaya varana dek cezalar veren RTÜK, şimdi internet yayınlarını da kontrol edecek.

LİSANS ALMALARI GEREKİYOR

Resmi Gazete'de bugün yayınlanmasının sonrasında yürürlüğe giren yönetmeliğe göre şirketlerin, Türkiye'de yayın yapmak için ülke sınırları içinde ofis açmaları ve RTÜK'ten lisans almaları lazım.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri