İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Borçlanma Talebi, Belediye Meclisi Tarafından Kesintiye Uğradı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun belediyenin borcu için talep ettiği 2 milyar 225 milyon liralık borçlanma talebi, İBB Meclisi tarafından kesintiye uğratıldı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Borçlanma Talebi, Belediye Meclisi Tarafından Kesintiye Uğradı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Borçlanma Talebi, Belediye Meclisi Tarafından Kesintiye Uğradı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi, borçlanma yetkisi isteğinde bulunan İBB Başkanı Erkem İmamoğlu'na, belediyenin nakit ihtiyacının giderilmesi ve projelerin finansmanında kullanılması için yurt içi bankalardan 1 milyar 525 milyon lira borçlanma yetkisi verilmesini oy birliğiyle karara bağladı. İmamoğlu'nun verilen miktarın istenilenden daha az olduğunu söyleyerek durumu eleştirmesi, AK Parti ve CHP'li üyeler arasında 'borç verme yetkisi' tartışmasının çıkmasına sebep oldu.

23 Haziran seçimlerinin ardından İBB Başkanlık koltuğuna oturan Ekrem İmamoğlu, Mali Hizmetler Daire Başkanlığı Finansman Müdürlüğü aracılığıyla borçlanma isteğinde bulundu. Müdürlük tarafından hazırlanan teklifte, belediyenin nakit ihtiyacının giderilmesi ve projelerin finansmanında kullanılmak için yurt içi bankalardan kaynak teminine gidilmesi gerektiği kaydedilirken 2 milyar 225 milyon liralık borçlanma yetkisi verilmesi talep edildi.

Teklifi değerlendiren Plan ve Bütçe Komisyonu hazırladığı raporda, "İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 28 Kasım 2018 tarihinde İBB Meclisince onaylanan 2019 Mali Yılı Bütçesinde toplam 3 milyar 200 milyon liralık iç ve dış borçlanma öngörülmüştür. Bu tutarın, İBB 2019 Yılı Finansman Ekonomik Sınıflandırması tablosunda 1 milyar 525 milyonlira iç borçlanma, 1 milyar 675 lira dış borçlanma olarak tasnif edilmiştir." denildi.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR