Van'da 3 günlük kamp yapacak olan HDP milletvekilleri, kampın ikinci gününde Edremit ilçesindeki bir otelde toplantı gerçekleştirdi. Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, milletvekillerinin PKK'lı teröristlerin cenazesine gitmesini savundu.

HDP'Lİ VEKİLLER PKK'LI CENAZESİNDE

Gümüşhane'de PKK'lı teröristlerle jandarma özel harekat ekipleri arasında meydana gelen çatışmada, 2 terörist etkisiz hale getirilmişti. Yapılan incelemede teröristlerden bir tanesinin Trabzon'un Maçka ilçesinde geçtiğmiz sene Ağustos ayında meydana gelen çatışmada 15 yaşındaki Eren Bülbül'ü şehit eden teröristlerden kırmızı listede aranan PKK'nın sözde Karadeniz bölge sorumlusu Zeynel takma isimli Mehmet Yakışır olduğu belirlenmişti. PKK'lı teröristin cenazesine, HDP Diyarbakır milletvekilleri Musa Farisoğulları ve Remziye Tosun da gitmiş, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı iki vekil için soruşturma açmıştı.

"BU BİZİM KÜLTÜRÜMÜZDE OLAN BİR ŞEYDİR"

Buldan, terörist cenazesine katılan milletvekillerini savunurken şöyle dedi: "HDP'den vekil olan 4 milletvekiline hızla soruşturmanın başlatılmasını kesinlikle kabul edemeyiz. Arkadaşlarımız taziyelere katıldılar. Bu bizim kültürümüzde olan bir şey. Tabiki hayatını kaybeden insanlarımızın ailelerine gitmek bizim en büyük vazife ve sorumluluğumzdur. Kim, niçin hayatını kaybetmiş olursa olsun biz o ailelerin yanında olmayı sürdüreceğiz. İnsanların hayatını kaybetmemesi için yaptığımız büyük bir mücadele var. Fakat buna karşın insanlar hayatını kaybediyorsa eğer, bu çatışmalı dönemde yaşamını yitiren insanlarımızın aileleriyle beraber olmak bizlerin vazifemizdir. Bunu her zaman yaptık, bundan sonra da yapmayı sürdüreceğiz."

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.