Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan Kur Fırsatçılarına: Daha Çok Beklersiniz

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yaptığı açıklamada, "Fırsatçılar '6'dan dolarlar aldık 5'lere düştü ne yapacağız?' diyorlar. Siz aldığınız dolarları tutmaya devam edin. Siz daha çok beklersiniz." diye konuştu.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan Kur Fırsatçılarına: Daha Çok Beklersiniz

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak İzmir'de düzenlenen programda konuştu.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İzmir'de 'Adım Adım Ekonomi' programında açıklamalarda bulundu. 

KURDAKİ İYİLEŞME

Kurda önemli bir iyileşme yaşandığını belirten Bakan Albayrak, "Geçmişi iyi bilerek, dünden gerekli dersleri alarak, bugünü doğru okuyarak Türkiye'nin geleceğine emin adımlarla yürüyoruz. Son 6 ayda Türkiye, zor bir dönemden geçti. Finansal saldırılar karşısında ciddi sınav veren Türkiye ekonomisi, 2018 Ağustos ayında yaşadığı süreci de atlatarak dengelenme sürecini başarıyla sürdürmektedir. Ağustos'tan bu yana kurda yüzde 30'a yakın iyileşme yaşandı." diye konuştu.

TÜRKİYE'NİN PERFORMANSI BELKİ DE EN İYİSİ

Türkiye'nin gösterdiği performansın oldukça iyi olduğunu söyleyen Bakan Albayrak, "Ocak'tan itibaren 12 aylık cari açık rakamları belki de 20 milyar doların altına düşecek. Cari açıktan, cari fazlaya geçiş sürecinde Türkiye hızlı bir şekilde yol alıyor. Toparlanma hızlı şekilde sürüyor. Türkiye dünyada en yüksek kur performansı gösteren ülke oldu. Risk primlerinde 300'ün altını gördük. Devlet tahvil faizleri yüzde 10'a yakın düşüş gösterdi." ifadelerini kullandı.

"FAİZLER DAHA DA DÜŞMELİ"

Faizlerdeki düşüşün yeterli olmadığını söyleyen Albayrak,"İş dünyası için faizlerin daha da düşmesi lazım. Daha yeni başladık faizlerde düşüş devam edecek. Özel bankalarımız kredi vermek için likidite sürecini başlattı. Son 2 günde kullandırılan kredi rakamı neredeyse ocak ayına denk gelecek şekilde. Faizler düşüyor. Maliyetler düşüyor. Türkiye batar diyenlerin gemiden düşüp boğulduğu bir sürece giriyoruz. Türkiye ekonomisi çok güçlü. Birileri üzülecek ama biz sağımıza solumuza bakmadan emin adımlarla ilerliyoruz." dedi.

2019 YAPISAL REFORM YILI OLACAK

İçinde bulunduğumuz yıl yapısal reformları hayata geçireceklerini belirten Bakan Albayrak, "Esnafımıza, KOBİ'lerimize yönelik kredi imkanlarının kolaylaştırılması ve vergi muafiyeti gibi birçok destek açıkladık. Türkiye için 2019, 2018'den çok önemli tecrübe ve derslerin çıkarıldığı ve tedbirlerin alındığı bir yol olacak. Küresel ekonomik rekabette Türkiye bir adım öne çıkacak. Türkiye ekonomisi altyapısını daha da güçlendirmeye, hedefleri için tüm eksikliklerini kapatmaya devam ediyor. Yapısal reformları bu yıl hayata geçireceğiz." dedi. 

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz