Görevden Alınan Belediye Başkanlarına Toplam 237 Yıl Hapis Cezası Verildi

İçişleri Bakanlığı tarafından 31 Mart Yerel Seçimleri öncesinde haklarındaki terör suçları sebebiyle görevden alınan 94 belediye başkanının 41’i hakkında terör ve teröre ilişkin suçlar çerçevesinde ilk derece mahkemesi tarafından toplam 237 yıl hapis cezası verildi.

Görevden Alınan Belediye Başkanlarına Toplam 237 Yıl Hapis Cezası Verildi

Görevden Alınan Belediye Başkanlarına Toplam 237 Yıl Hapis Cezası Verildi

İlk derece mahkemesi, İçişleri Bakanlığı tarafından 31 Mart Yerel Seçimleri öncesinde haklarındaki terör suçları sebebiyle görevden alınan 94 belediye başkanı hakkında kararını verdi. Eski belediye başkanlarının 41'i hakkında, terör ve terör ile alakalı suçlar çerçevesinde ilk derece mahkemesi tarafından toplam 237 sene 237 ay 171 gün hapis cezası verildi.

İçişleri Bakanlığı'ndan paylaşılan açıklamaya göre, İçişleri Bakanlığı tarafından 31 Mart Yerel Seçimleri öncesinde haklarındaki terör suçları sebebiyle Anayasa'nın 127'nci maddesi ile Belediye Kanunu'nun 47'nci maddesi gereğince 94 belediye başkanı görevden alınarak, valiler, vali yardımcıları ve kaymakamlar atanmıştı.

Terör suçları sebebiyle görevden alınanlardan 41'i hakkında terör ve terör ile alakalı suçlar çerçevesinde ilk derece mahkemesi tarafından 237 sene 237 ay 171 gün hapis cezası verildi.

Bunlardan 33'ünün Yargıtay ve İstinafta temyiz süreci sürerken, 7'sinin haklarında verilen cezası kesinleşti.

Görevden alınanların 52'sinin terör ile alakalı suçlardan ilk derece mahkemeleri tarafından yargılama süreçleri ise sürüyor.

UZAKLAŞTIRILANLARIN 20'Sİ HALEN TUTUKLU

Terör suçları sebebyle görevden alınan 94 belediye başkanının 20'si hala tutuklu bulunuyor. 57'sinin tutuksuz olarak yargı süreci sürüyor. 7 kişi hakkında adli kontrol şartı konulurken, 8'i hakkında ise yakalama kararı çıkarıldı, bir kişi de yargılama süreci sürerken hayatını kaybetti.

Görevden alınanlardan biri ise beraat etti.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR