Af Yasası son haftalarda gündemi çokça meşgul ediyor. Özellikle seçim ardından AK Parti ve MHP arasında konuşulan genel afta sıcak gelişmeler olmaya devam ediyor. Peki 2018 senesi itibari ile genel af çıkacak mı? Mahkum ve tutuklular, borçlulara af mı geliyor? Çek affı, vergi affı, trafik cezası affı, genel af hususunda son vaziyet ne? Konuyla alakalı açıklamalar gelmeye devam ediyor...

BİNALİ YILDIRIM’DAN AF AÇIKLAMASI

Başbakan Binali Yıldırım, NTV canlı yayınında soruları cevapladı. Yıldırım, OHAL ile alakalı olarak, "Kısa zamanda OHAL konusu yeni hükümetin önünde olacaktır ve kaldırılması yoluna gidilecektir" dedi. MHP lideri Bahçeli'nin af açıklamasıyla alakalı olarak da "Gündemimizde bizim af bulunmuyor" dedi.

BAŞBAKAN YARDIMCISINDAN GENEL AF AÇIKLAMASI

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, bir vatandaşın genel af meselesini anımsatması üzerine, "Genel af konusu yasamanın çıkarması lazım olan bir konudur. Herkes kendine göre mecliste çoğunluk sağlayıp 'Ben şunu, bunu yapacağım.' diyebilir fakat bizim gündemimizde genel af bulunmuyor." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Devlete karşı olursa belki affederiz." konuşmasını senelerdir söylediğini hatırlatan Çavuşoğlu, "Fakat kişiye karşı olan suçları, kul hakkıdır biz neden affedelim ki. Öyle bir şey mümkün değil. Kaldı ki devlete karşı suçlar da terör suçlarıdır onu da zaten affetmeyiz. Bizim gündemimizde böyle bir şey bulunmuyor." ifadelerini kullandı.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.