Gaziantep Valiliğinden Cemevindeki Toplantıya İlişkin Açıklama

Gaziantep Valiliği, Yavuzeli ilçesinde düzenlenen cemevindeki toplantıda "türbanlı öğretmenlerin erkeklerle tokalaşmadığı ve ikram edilen çayları içmedikleri" şeklindeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

 Gaziantep Valiliğinden Cemevindeki Toplantıya İlişkin Açıklama

Gaziantep Valiliğinden Cemevindeki Toplantıya İlişkin Açıklama

Gaziantep Valiliği, Yavuzeli ilçesinde düzenlenen cemevindeki toplantıda "türbanlı öğretmenlerin erkeklerle tokalaşmadığı ve ikram edilen çayları içmedikleri" şeklinde bazı basın yayın organlarında gündeme gelen haber ve iddiaların asılsız olduğu açıklandı.

Valilikten yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bazı basın yayın organlarında, Gaziantep Yavuzeli ilçesine bağlı Sarılar Kırsal Mahallesi Cem Evi’nde İlçe Kaymakamlığı tarafından 'Bilinçli Toplum Aydınlık Yarınlar' Projesi kapsamında düzenlenen bir toplantıda, türbanlı öğretmenlerin erkeklerle tokalaşmadığı, ikram edilen çayları içmedikleri ayrıca ilçe müftülük görevlisinin Cem Evi’nde bulunanlara vaaz verdiğine yönelik iddialara yer verilmiştir. İddiaların, toplumsal ve dini hassasiyetlerimize zarar vermemesi açısından açıklama yapılması ihtiyacı doğmuştur."

Cemevindeki toplantının dini bir amaçtan ziyade toplumsal sorunların çözümüne yönelik olduğu işaret edilen açıklamada, şu cümleler kullanıldı:

"Kırsal mahalle muhtarı tarafından belirlenen ve köyün en uygun toplantı alanı olan Cemevi’nde yapılan bilgilendirme çalışması esnasında diğer mahallelerde olduğu gibi İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü ve bahsi geçen personellerimiz, belirtilen konuların toplumsal boyutu ve dinimizdeki yeri ile ilgili bilgilendirmelerde bulunmuştur. İddialara konu olan toplantı, dini bir amaçtan ziyade toplumsal sorunların çözümüne yöneliktir. Bu minvalde iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. Ayrıca kadınların erkeklerle tokalaşıp tokalaşmayacağı kendi tercihleri olup, bu konu kamunun düzenleyeceği bir alan değildir.

Haberle ilgili olarak toplantıda bulunan mahalle muhtarı, Çepnililer Derneği Başkanı ve yönetim kurulu üyeleri de iddiaların gerçeği yansıtmadığına yönelik kendi sosyal medya platformlarında açıklamalarda bulunmuşlardır."

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz