Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu 25 Yıllık İstanbul Hizmetini Tek Tek Anlattı

Esenler Belediye Başkanı ve AK Parti İBB Grup Başkanvekili Mehmet Tevfik Göksu, AK Parti'nin İstanbul'da yaptığı sessiz devrimi madde madde anlattı. Göksu, "Bu şarkı burada bitmez!" dedi.

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu 25 Yıllık İstanbul Hizmetini Tek Tek Anlattı

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu.

Haber 365 | Özel Haber

Esenler Belediye Başkanı ve AK Parti İBB Grup Başkanvekili Mehmet Tevfik Göksu, kişisel sosyal medya hesabından önemli açıklamalarda bulundu. 

Yaptığı açıklamada AK Parti'nin İstanbul'a 25 yılda yaptığı katkıları tek tek, madde madde anlatan Göksu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Aziz İstanbullular... Biz 25 yıl önce göreve geldiğimizde, bu şehrin metabolizması felç olmuş, bedeni işlemez, ruhu hissedemez, aklı yönetemez haldeydi. İşte bu hasta bedeni kısa sürede önce iyileştirdik sonra ayağa kalkarak diğer dünya metropolleriyle yarışır hale getirdik.

KURUMSAL YAPI TESİS ETTİK

İstanbul’da artık tükenmişlik sendromu yaşayan yapıyı bütünüyle rehabilite ederek, kalite, verimlilik ve etkinliğe odaklı bir kurumsal yapı tesis ettik.

Şehrin kirlenmiş, hastalanmış ve çalışmayan metabolizmasını iyileştirdik. Organlarının işler hale gelmesini sağladık.

İSTANBUL'U TURİZM ŞEHRİNE DÖNÜŞTÜRDÜK

Suyunu, havasını ve sokağını temizledik. Bırakın sokak hayvanlarını, şehrin insanlarının bile yaşamasına, nefes almasına izin vermeyen bir şehirden, insanların sokaklarında oturmaktan keyif aldığı, yılda 14 milyon yabancı misafir ağırlayan bir turizm şehrine dönüştürdük.

GÜVENLİ YAŞAM ALANI OLUŞTURDUK

Bir yandan şehrin sakinlerinin hayat kalitesini artırırken, diğer yandan kentin bütün çöküntü alanlarını ortadan kaldırarak, halkımıza güvenli bir yaşam alanı oluşturduk.

Uyguladığımız akılcı politikalarla, şehrin metabolizması o kadar sağlıklı ve işler hale gelmiştir ki, 25 yıl içerisinde nüfusu 2 kattan fazla artan İstanbul, bu büyümeyi çok rahat bir şekilde absorbe ederken, hayat kalitesinde bir düşüş meydana gelmemiştir.

BAŞARI HİKAYELERİ ORTAYA ÇIKARDIK

Bu şehirde başarı hikâyeleri ortaya çıkardık. Doğrudan vatandaşımızı destekleyen, güçlendiren, onları meslek sahibi ve iş sahibi kılan İSMEK gibi, emsali bulunmaz projeleri hayata geçirdik.

Şehrin ihtiyaç sahiplerine, yaşlılara, kadınlara, engelli kardeşlerimize, çocuklara pozitif ayrımcılık yaptık. Türkiye'yi gerçek anlamda sosyal belediyecilik ile tanıştırdık. Kentin ekonomisini büyütürken, sosyal adaleti gözetecek şekilde refahı adil şekilde dağıttık.

İstanbul’u dünyada tanınır, bilinir ve herkesin güvenle, turizm için, yatırım için, eğitim için ve de yaşamak için gelmek isteyeceği çok sesli, çok kültürlü ve güvenli bir şehir haline getirdik.

İSTANBUL'UN BÜTÇESİNİ BÜYÜTTÜK

Biz 1994’de İstanbul’un yönetimini devraldığımızda, İstanbul’un bütçesi 594 MİLYON DOLAR olup, %77 gerçekleşme ile, 458 MİLYON DOLAR olarak gerçekleşmişti. 2018’de 4 MİLYAR 226 MİLYON DOLAR olan bütçe, %99 gerçekleşme oranı ile, 4 MİLYAR 194 MİLYON olarak gerçekleşmiştir.

KİŞİ BAŞINA DÜŞEN SU MİKTARINI ARTIRDIK

1993’te İstanbul’a günlük ortalama kişi başına 14.2 LİTRE su verilirken, bugün bu rakam 101 LİTREDİR. Bu miktarı sağlamak için şehri sulak bir araziye taşımadık veya yurt dışından su getirmedik. İstanbul’un içinde ve etrafında var olan kaynakları değerlendirdik.

Ayrıca, 1993 senesinde, kaynaktan verilen suyun sadece %35’i musluklara ulaşırken, bugün bu rakam %78'dir. 1993’de atık suyun sadece %9'u arıtılırken, bu oran bugün %99.5 olup, bu konuda İstanbul dünya birincisidir.

YILLAR SONRA YUNUSLAR TEKRAR BOĞAZDA

Biz geldiğimizde, kanalizasyon ile yağmur suyu aynı kanalda toplanıp, birlikte denize deşarj edilirken, bugün %70'i ayrıştırılmaktadır. İzmir’de bu oran %0’dır. Bundan dolayıdır ki, artık Haliç kokmuyor ve yıllar sonra yunus balıkları tekrar Boğaz'da yüzüyorlar.

YEŞİL ALAN 6 KAT ARTTI

1993’te toplam aktif yeşil alan 10 MİLYON M2 idi. Bugün, bu rakam yaklaşık 60 MİLYON M2’dir. 94’den bu yana nufüs yaklaşık 2 kat artmışken, şehrin yeşil alanı 6 kat artmıştır.

3.450.000 ADET AĞAÇ DİKTİK

Son 25 senede İstanbul’a 3.450.000 ADET yetişmiş ağaç diktik. Sn İmamoğlu’nun vaadleri arasında İstanbul’a yılda 100 BİN ağaç dikmek vardı. Arkadaşlar İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bağlı kuruluşlarıyla birlikte İstanbul’a sadece 2018 senesinde 329.000 ağaç dikmiştir.

Yani CHP’nin vaadinin üç katından fazlasını yapmıştır. Toplamda İstanbul’da dev bir orman oluşturmuşuz da sizin haberiniz yok. Nereden nereye.

TOPLU TAŞIMADA DEVRİM 

Biz sizden İstanbul'u devraldığımızda, Toplu taşımada, 1500 otobüs mevcut iken bugün yaklaşık 6500 araç söz konusudur. Nüfusun 2 kat arttığı İstanbul’da sadece 23,9 KM metro hattında günlük yaklaşık 32.700 yolcu taşınırken,

Bugün, yakında açılacak hatlarla birlikte 376 KM metro hattına sahibiz. Günlük yolcu kapasitemiz ise, 4.505.000 kişidir. Yani “nereden nereye” desek tam da yeridir. Tüneller, 93 yılında hiç yok iken, biten ve inşaatı devam etmekte olan, yaklaşık 30 KM ŞEHİR İÇİ TÜNEL yaptık.

Biz sizden İstanbul'u devraldığımızda, Televizyonlar hava durumu yerine hava kirlilik raporu yayınlıyor, insanlar evlerinin dışında nefes dahi alamıyordu; insanlara gaz maskesi dağıtılması gündemdeydi.

DOĞALGAZ BORU HATTINI ARTIRDIK

O günlerde İstanbul’da toplam 2027 KM DOĞALGAZ HATTI ve 172.000 kullanıcı mevcut iken, Bugün doğalgaz hattı, 23.855 KM uzunluğa ulaşılmış olup, 6 MİLYON 506 BİN 301 kullanıcı mevcuttur.

1993 yılında, bütün çöpler sadece vahşi depolama yöntemi ile depolanırken, bugün 19 MODERN AYRIŞTIRMA TESİSİNDE çöpler ayrıştırılarak geri kazanılmakta ve bir yılda 300.000 hanenin ihtiyacını karşılayacak kadar elektrik enerjisi çöpten elde edilmektedir.

HAYVAN BARINAKLARI

Biz sizden İstanbul'u devraldığımızda, İstanbul’da sadece 1 ADET HAYVAN BARINAĞI mevcut olup, yılda 1925 ADET hayvan tedavi edilirken, Bugün 6 ADET HAYVAN BARINAĞINDA yılda 187.444 hayvan muayene edilmektedir. Ayrıca toplam barınma kapasitesi de 200’den 7314’de çıkarılmıştır.

1996 senesinde bir halk üniversitesi olarak kurulan İSMEK bugün, 242 MERKEZDE 40 ANADALDA 307 BRANŞTA, spor eğitimiyle birlikte, yılda yaklaşık 700 BİN kişiye eğitim vermektedir. 1996’dan bu yana İsmek’ten eğitim alan kursiyer sayısı 3 MİLYON 281 BİN 559 kişidir.

İSTANBUL'DA 61 ÜNİVERSİTE MEVCUT

İşte bu küresel kent vizyonunu temel alan yönetimimiz sayesinde; Şu an için İstanbul’da 61 üniversite mevcut olup, Bu üniversitelerde, 187 farklı uyruktan, 35.719 yabancı öğrenci okumaktadır.

Yani Birleşmiş Milletlere bağlı 193 ÜLKEDEN, ki Türkiye’yi çıkarırsak 192 ÜLKENİN 187’sinden öğrenciler burada eğitim görmektedirler.

SOSYAL BELEDİYECİLİK

Sosyal belediyecilik, gönül belediyeciliği anlayışımız sayesinde 2018 yılında,

• 203.215 evde sağlık hizmeti.

• 1.672.723 engelli sağlık hizmeti.

• 104.220 kadın ve aile sağlığı koruma hizmeti sağlanmıştır.

• 73.558 ihtiyaç sahibi aileye nakdi yardım yapılmıştır.

3262 aileye tersine göç desteği verilmiştir.

• 89.574 aileye eğitim desteği verilmiştir.

• 150 BİN aileye sosyal yardım kartı verilmiştir.

• Gençlere verdiğimiz önemin bir göstergesi olarak, bugüne kadar İstanbul'a 138'i okullarda olmak üzere 214 spor tesisi kazandırdık. Bunların toplam maliyeti 4 milyar 592 milyon 542 bin 862 TL’dir. İBB bünyesinde halihazırda izcilik dahil 40 bin 66 sporcu vardır.

MİLLİ SPORCULARA DESTEK

Milli Takımlarda mücadele eden sporcu sayımız 185’dir. Bugüne kadar gençlik hizmetlerinden 10 milyon civarında gencimiz, Spor hizmetlerinden ise yaklaşık 26 milyon insanımız faydalanmıştır.

BU ŞARKI BURADA BİTMEZ!

Aziz İstanbullular... İstanbul’un bugününde herkesten çok emeği olan, bu başarı hikâyesinin duygu mimarı ve sahada uygulayıcı ustası olan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın yıllar önce söylediği gibi. ‘Bu şarkı burada bitmez’"

Göksu'nun mesajları sosyal medyada kısa sürede çok sayıda beğeni ve paylaşım aldı.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.


[N-#121256]

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri