Erken seçimde ittifak oyları nasıl hesaplanacak

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Beştepe'de yaptığı görüşme sonucunda erken seçim kararı çıktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2019 yılında yapılması planlanmış olan seçimlerin 24 Haziran'a alındığını duyurusunu yaptı.

İTTİFAK OYLARI NASIL HESAPLANACAK

AK Parti ile MHP'nin Cumhur İttifakı adı altında gireceği seçimlerle ilgili merak edilen sorular yeniden gündeme geldi.

İki parti tarafından hazırlanmış olan kanunun 18. maddesinde göre; Cumhur İttifakı'nda yer alan partilere verilen oylar kendilerine yazılacak.

İKİ PARTİYE OY VERİLİRSE NE OLACAK

AK Parti ve MHP'ye aynı anda oy verilmesi durumu yaşanırsa, oy geçersiz sayılmayacak ve tek bir oy olarak sayılacak. Yani sonuç olarak bir kişinin iki oy vermesi mümkün olmayacağı vurgulandı. 

OY DAĞILIMI

Peki iki partiye oy verilmesi durumunda bu oyların dağılımı nasıl yapılacak?

Bu konuda formül oldukça basit. Örnek olarak AK Parti'ye 200 bin oy verildiğini düşünelim, MHP'ye ise 50 bin oy verilmiş olsun. İki partiye aynı anda verilen oyların toplam sayısı da 50 bin. Bu durumda; 50 bin ittifak oyu, partilerin oylarının oranına göre dağıtılacak.

Bu örneğe göre; 200 bin oy alan AK Parti'ye, ortak oylardan toplam 40 bin oy düşecek, 50 bin oy alan MHP'ye ise 10 bin oy alacak. Bu durumda AK Parti'nin oyu 240 bin olacak, MHP'nin ise 60 bin oyu bulunacak.

PEKİ 18. MADDE NEDİR

MADDE 18- Madde ile 2839 sayılı Kanunun 29 uncu maddesinde değişiklik yapılmaktadır. Maddede yapılan değişiklikle, ittifak yapılan seçimlerde aynı ittifak içerisinde yer alan siyasi partilerin bir seçim çevresinde almış oldukları geçerli oyun hesaplanma usulü belirlenmektedir. Buna göre ittifak yapan siyasi partilerin geçerli oyu, ittifakı oluşturan siyasi partilerin her birinin tek başına aldıkları oy sayısına ittifakın ortak oylarından gelen payın ilave edilmesiyle elde edilecektir. İttifakın ortak oylarından gelen pay ise ittifak yapan siyasi partilerin tek başına aldıkları oyun bu partilerin toplam oyuna bölünmesiyle elde edilen kat sayının ittifakın ortak oyu ile çarpımı sonucunda elde edilecektir.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.