Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Türkiye'ye Seyahat Uyarısını Eleştirdi

Dışişleri Bakanlığı, açıklama paylaşarak ABD'nin Türkiye hakkındaki seyahat uyarısını eleştirdi.

Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Türkiye'ye Seyahat Uyarısını Eleştirdi

Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Türkiye'ye Seyahat Uyarısını Eleştirdi

ABD Dışişleri'nin ülkemize dönük olarak paylaştığı son seyahat uyarısı ile alakalı açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı'nın açıklaması şu şekilde:

"ABD Dışişleri Bakanlığı'nın ülkemize dönük olarak paylaştığı son seyahat uyarısında genel olarak ülkemizin güvenlik şartlarının güçlü olmasına bağlı olumlu değerlendirmelerde bulunulmakla beraber, Doğu ve Güneydoğu bölgemizdeki kentlerimize dönük tespit ve değerlendirmeler gerçekleri yansıtmamaktadır. Türkiye'nin terörle mücadelesini anlamaktan uzak olan bu tutumlar, Hükümetimizin bu doğrultudaki kararlılığını sekteye uğratamayacaktır.

Bir seyahat uyarısının amaç ve mahiyetini aşan sözler içeren bu açıklamanın iyi niyetle kaleme alındığını söylemek mümkün değildir.

Sözkonusu açıklamada, ülkemizdeki güvenlik ortamını doğru biçimde yansıtmayan iddialar yenilenmekte, bir tehdit ve güvenlik açığı olduğu doğrultusunda asılsız unsurlara yer verilmektedir.

Türkiye'nin her kentinde vatandaşlarımız ve ev sahipliği yaptığımız misafirlerimiz huzur ve güven içinde yaşamaktadır.

Öte taraftan, seçilmiş olmak terörü ve terör örgütlerini destekleme özgürlüğüne sahip olmak demek değildir. Ülkemiz terörle etkin biçimde mücadele etmeye kararlıdır. Terörü destekleyenlere karşı hukuki ve meşru zeminde aldığımız önlemler de ülkemizin bu tehditle kararlı mücadelesinin tezahürüdür.

ABD makamlarını ideolojik yaklaşımdan vazgeçerek ülkemizin gerçeklerini referans almaya, aklıselim ve mantıktan uzak bu değerlendirmeyi düzeltmeye davet ediyoruz."

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri