Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önceden resmi temaslar amacıyla kullandığı ve Türk Hava Yolları VİP uçak filosunda yer alan Airbus A340-500 tipi, TC-CAN kuyruk tescilli uçağı satıldı.

Türk Hava Yolları (THY) devletin zirvesinin yurt içi ve yurt dışı ziyaretlerinde kullanmak için başlatılan VIP uçak havuzundaki uçaklardan bir tanesinin satıldığını duyurdu. THY'den satış ile alakalı olarak Kamu Aydınlatma Platformu'na yapılan duyuruda “VIP hizmetlerde kullanılmakta olan 1 adet A340-500 tipi uçak satılmıştır" denildi.

TUNUS'TAN SATIN ALINDI

TC-CAN kuyruk tescilli uçak 2017 senesinde 77.8 milyon dolara Tunus'tan satın alınmıştı. Airbus tarafından 2008 senesinde uçak Hintli Kingfisher Havayolları için 902 seri numarasıyla inşa edilmişti.

THY tarafından satışı yapılan Airbus A340-500 cinsi dört motorlu uçak toplam kabin alanı 140 metre kare. Koltuk sayısı ise 56. Kabin 6 kısımdan meydana geliyor. İlk kısım, toplantı salonu veya çalışma ofisi amacıyla kullanılıyor. Hemen arkasında ikramın yapıldığı bir sosyal bölüm yer alıyor. Kabinde ayrıca bir yatak odası da bulunuyor. İki ayrı salonun hemen arkasında biri 26, öteki de 25 koltuklu iki farklı kabin bulunuyor.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.