Son Dakika Coronavirüs Haberleri Korona Yaz 8119'a Gönder 10 ₺ Bağışta Bulun

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'dan Önemli Açıklamalar

Verimlilik ve Teknoloji Fuarı’nda açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 'Kamuda olan hiçbir belgeyi vatandaştan istememekte kararlıyız' dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay Verimlilik ve Teknoloji Fuarı’nda önemli açıklamalarda bulundu. Oktay konuşmasında, 'En geç bir sene içerisinde artık Türkiye'de belgeye değil, bilgiye dayalı bir iş anlayışı gelecek. Kamunun kendisinin herhangi bir hizmeti kamudan alıyor olması için kapı kapı dolaşma süresi sona erecek. Kamuda olan hiçbir belgeyi vatandaştan istememekte kararlıyız' ifadelerini kullandı.

Fuat Oktay’ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

İthal edilen teknoloji bir süre sonra geçerliliğini yitirdiğinde bu sektörde rekabet imkanını da kaybetmektedir. Kritik sektörlerdeki ihtiyaçları, yalnızca başka ülkelerden tedarik edersek o teknolojiye erişememe veya yine ihtiyacımız olduğu anda o sistemi kullanamama tehlikesi ile karşı karşıya gelebiliriz. Bunun örneklerini geçmişte ve bugün görüyoruz. Gelecekte yaşamamak için gerek ARGE'ye gerekse teknolojinin üretimine odaklanmayı sürdürmekte kararlıyız.

Savunma Sanayii sektöründe askerimizin kullanacağı piyade tüfeğini üretemeyen Türkiye'den, milli helikopterini, İHA'sını SİHA'sını üreten ve insanlı insansız milli savaş uçağını geliştirmek için gecesini gündüzüne katan bir Türkiye'ye geldik. Savunma Sanayii'nde yerlilik oranımızı yüzde 65'lere kadar yükselttik.

Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı'nın 2017 raporuna göre; Türkiye yerli patent başvuruları sıralamasında dünyada 13'üncü sırada bulunmaktadır. Fakat üzerine basarak tekrarlamaj istiyorum. Bu seviyeyi de yeterli görmüyoruz. Sanayi üretiminde yerlilik ve millilik oranını daha yukarılara çıkartmamız gerektiğini düşünüyoruz.

Türkiye'de üretimini yapan firmalar bizim için yerli firmalardır. Çalışmalarımıza aralık vermeksizin devam ediyoruz. Durmak yok, yola devam.

Üretimde yeni teknolojilerin kullanılması maliyeti düşürmekte ve kaliteyi yükseltmektedir. Teknolojinin verimlilik için olmazsa olmaz bir unsur olduğu ancak tek başına da yeterli olmayacağının altını çizerek belirtmek isterim.

Bu açıdan verimliliği teknolojik ilerlemeyle özdeşleştiremeyiz. Verimlilik sosyal hayatta da dahil olmak üzere, toplumun her sektörde de geçerlidir. İki günü eşit olan zarardadır diyen bir peygamberin ümmeti olarak, hem günlük hayatımızda hem de yapmakta olduğumuz işlerde zamanımızı ne kadar verimli değerlendirdiğimizi gözden geçiriyoruz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün itibariyle görüntü ve gürültü kirliliğini engelleyecek dijital çerçeveye duyarlı bir seçim kampanyası yöntemi uygulanacağını belirtömiştir. İfade edilen dijital seçim kampanyası, çevreye ve insana saygının da somut bir örneği olacaktır. Ümit ediyoruz ki bu dalga dalga yayılsın.

KAMUDA OLAN HİÇ BİR BELGEYİ VATANDAŞTAN İSTEMEYECEĞİZ

E-devlet üzerinden vatandaşlarımıza sağlanan hizmetleri verimli hale getirmek ve özel sektörü de sisteme entegre etmeye dönük dijital dönüşüm çalışmaları hızla sürmektedir. Dijital dönüşüm ofisiyle bu çalışmalar daha hızlanarak devam edecektir. Elimizdeki imkanları en verimli şekilde kazanıma dönüştürme gayreti içindeyiz.

En geç bir sene içerisinde artık Türkiye'de belgeye değil, bilgiye dayalı bir iş anlayışına geçiyoruz. Kamunun kendisinin herhangi bir hizmeti kamudan alıyor olması için kapı kapı dolaşma süresini bitirmekte kararlıyız. Kamuda olan hiçbir belgeyi vatandaştan istememekte kararlıyız.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR