Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İmzasıyla 5 Yatırıma 14 Milyar Lira Destek Verilecek

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla 5 büyük yatırıma 14 milyar TL devlet desteği verilmesine karar verildi. Projelerin 3 bin kişilik istihdam sağlaması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İmzasıyla 5 Yatırıma 14 Milyar Lira Destek Verilecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İmzasıyla 5 Yatırıma 14 Milyar Lira Destek Verilecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de paylaşılan karara göre, Proje Bazlı Teşvik Sistemi'ne dahil olacak 5 büyük yatırım netleşti.

5 proje için yatırım tutarı 14 milyar TL olarak belirlendi. Yatırımların dış ticaret açığına 1.4 milyar dolarlık katkı yapması bekleniyor.

İŞTE TEŞVİKTEN YARARLANANLAR

Proje bazlı teşvikten faydalanan yatırımlar arasında; Adana'da Ceyhan Polipropilen AŞ tarafından yapılacak 8.2 milyar lira sabit yatırım tutarlı polipropilen üretim tesisi, Ankara'da Kalyon Güneş Teknolojileri AŞ tarafından yapılacak 1.99 milyar lira sabit yatırım tutarlı güneş paneli üretim tesisi, Ankara'da Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ tarafından yapılacak 1.4 milyar TL sabit yatırım tutarı rüzgâr tüneli tesisi var.

İSTANBUL'DA İHA ÜRETİMİ TEŞVİK KAPSAMINDA

Teşvikten yararlanacak projeler içinde ayrıca Bursa'da Asil Çelik AŞ tarafından yapılacak toplam sabit yatırım tutarı 852 milyon TL olan makine, otomotiv, ulaştırma ve enerji sektörlerine dönük yüksek vasıflı çeliklerden ve süper alaşımlı malzemelerden dövme ürünleri üretimi tesisi ile İstanbul'da Baykar Makina Sanayi AŞ tarafından yapılacak 600 milyon lira sabit yatırım tutarlı insansız hava aracı (İHA) ve sistemleri üretim tesisi yer alıyor.

Proje Bazlı Teşvik Sistemi ile bugüne dek savunma sanayi teknolojileri, tıbbi cihaz sağlık teknolojileri, petro-kimya ve entegre metalürji yatırımı alanlarında 40 milyar TL tutarında 19 proje için destek kararı verildi.

3 BİN KİŞİLİK İSTİHDAM SAĞLAYACAK

Teşvikten faydalanacak yatırımlar sayesinde, 3 bin kişilik istihdam sağlanması bekleniyor.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz