Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD Ziyaretindeki Ana Gündem Maddesi Belli Oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BM Genel Kurulu toplantısı vesilesiyle ABD’ye gidiyor. Mevkidaşları ile ikili görüşmeler gerçekleştirecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmesi öngörülüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD Ziyaretindeki Ana Gündem Maddesi Belli Oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Trump ile görüşmesinde ajandasında, Suriye'nin kuzeyinde kurulma çalışmaları devam eden ve ABD'ye Eylül sonuna kadar süre tanınan ‘güvenli bölge' bulunacak.

Erdoğan'ın, ABD'nin iki haftaya kadar güvenli bölge konusunda Ankara'nın beklentileri karşılamaması durumunda Fırat'ın doğusuna askerî bir operasyon icra edileceği sinyallerini vermesine denk gelen görüşmede; güvenli bölge çalışmalarında gelinen aşama ve bundan sonra atılması gereken adımlar ayrıntılı bir şekilde masaya yatırılacak.

Erdoğan, görüşmede Fırat'ın doğusunda 30-35 kilometre derinlikte bir güvenli bölgenin oluşturulmasıyla 2 milyondan fazla Suriyeli mültecinin söz konusu bölgeye yerleştirilmesi planını Trump ile paylaşacak.

PATRIOT VE F-35'LER

Erdoğan-Trump görüşmesinde ayrıca Rusya'dan satın alınan S-400 hava savunma sistemleri nedeniyle gündeme gelen CAATSA yaptırımları ve Türkiye'ye teslim edilmeyen F-35 savaş uçaklarının durumu da ele alınacak.

Görüşmede ayrıca Patriot hava savunma sisteminin de gündeme geleceği belirtiliyor. Erdoğan'ın, New York'ta Trump'ın yanı sıra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almaya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emannuel Macron ile de ayrı ayrı görüşmeler yapması bekleniyor.

LİDERLERE HİTAP EDECEK

BM Genel Kurulu'nda liderlere hitap edecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Suriye'deki son gelişmeler başta olmak üzere İsrail-Filistin gerilimi ve mültecilerin durumu ilgili birçok konuya değinmesi bekleniyor.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

 

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR