21 Ağustos 2019
  • Istanbul 26.11°
  • Ankara 20°
  • Izmir 26.11°
İmsak 04:38
Güneş 06:12
Öğle 13:12
İkindi 16:59
Akşam 20:03
Yatsı 21:31
BIST96.032
Dolar5,7228
Euro6,3513
Altın276,02

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Belarus ile Yeni Hedefimiz 1,5 Milyar Dolar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Belarus Cumhurbaşkanı Lukashenko ile ortak açıklama yaptı. Başkan Erdoğan, "2016 yılında belirlediğimiz 1 milyar dolarlık ticaret hacmine henüz ulaşamadık. Yeni hedefimiz 1,5 milyar dolardır." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Belarus ile Yeni Hedefimiz 1,5 Milyar Dolar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Belarus Cumhurbaşkanı Lukashenko ile görüştü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Belarus Cumhurbaşkanı Lukashenko ile ortak basın açıklaması yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan satırlar şu şekilde:

BELARUS'UN BAĞIMSIZLIĞINI TANIYAN İLK ÜLKEYİZ

"Türkiye Belarus’un bağımsızlığını tanıyan ilk ülkedir. Aramızdaki iş birliğini her düzeyde daha da yukarıya taşımaya çalışacağız. 9. Savunma Sanayi iş birliği toplantısı Şubat ayında Ankara’da yapıldı. Gerekli hazırlıklar vakitlice yapılmış ve anlaşmalar hazırlandı. Ticaret hacmimiz gelişme eğilimi içerisinde az önce de görüldüğü gibi aramızda 6 anlaşma imzalandı. Bir ticaret hacmi hedefi kondu.

BİLİŞİM SEKTÖRÜNDE KAYDA DEĞER GELİŞME SAĞLANDI

İş birliği alanlarımızın çeşitlendirilmesi de ele aldığımız konular içerisindedir. Bilim ve teknoloji arasındaki ilişkilerimiz bu anlamda önemlidir. Türkiye-Belarus ortak bilim ve teknoloji komitesi ilk toplantısını gerçekleştirdi. Belarus son yıllarda özellikle bilişim sektöründe kayda değer gelişmeler sağlamıştır.

HEDEFİMİZ 1,5 MİLYAR DOLAR

2016 yılında belirlediğimiz 1 milyar dolarlık ticaret hacmine henüz ulaşamadık. Yeni hedefimiz 1,5 milyar dolardır.

Belarus'ta Türk kültürüne olan ilgi memnuniyet verici. Vizesiz seyahatin de katkısıyla Belaruslu turistlerin sayısı 245 bine ulaştı.

FETÖ İLE MÜCADELE VURGUSU

FETÖ ile mücadele de görüşmelerimizin gündemindeydi. Belarus bu mücadelemizde bizi yalnız bırakmamıştır. Bu vesileyle sayın Lukaşenko'ya huzurlarınızda bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Yoğun ve somut gündeme sahip Türkiye-Belarus ilişkileri sağlam temeller üzerinde gelişme göstermektedir. Görüşmelerimizin ülkelerimiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum." 

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri