Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Aybet'den NATO Değerlendirmesi!

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülnur Aybet, NATO Liderler Toplantısı çerçevesinde Londra'da önemli bir açıklama gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Aybet'den NATO Değerlendirmesi!

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülnur Aybet, NATO Liderler Toplantısı çerçevesinde Londra'da gerçekleşen "NATO Engages" programındaki "Güvensiz Bir Dünyada NATO'nun Rolü Nedir?" başlıklı panelde önemli bir açıklama gerçekleştirdi.

Burada yaptığı açıklamalar çerçevesinde NATO üyelerinin "güvenlik önceliklerinde" de değişiklik oluşmaya başladığına işaret eden Aybet, "Bugün NATO'nun müttefiklerinden biri olan Türkiye terör saldırılarından dolayı büyük bir ulusal güvenlik tehdidiyle karşı karşıya kalmış durumda. Bunlar Suriye sınırımızdan gelen planlı saldırılar." ifadelerini kullandı.

Aybet, Türkiye'nin Suriye ile 915 kilometrelik bir sınır paylaştığını hatırlatarak, "Bu NATO'nun da sınırıdır ancak NATO müttefikleri terör örgütü YPG'nin Türkiye'ye yönelik varoluşsal tehdidini anlama konusunda başarısız olmuştur." dedi.

Müttefiklerin Türkiye'ye yönelik bu tehdidi algılayamaması durumunda NATO'nun da zayıflayacağına vurgu yapan Aybet, "Türkiye NATO'nun amacını ya da varlığını sorgulamıyor. Sorgulanan husus ittifakın Türkiye'nin ulusal güvenlik tehditlerini anlama şekli. NATO'nun Türkiye'ye yönelik varoluşsal tehditleri anlaması gerekiyor. Bu ittifakı da daha güçlü kılar." ifadelerine yer verdi.

"S-400, NATO MESELESİ DEĞİLDİR"

Türkiye'nin Rusya ile ilişkileri "kategorilere ayırdığını" dile getiren Aybet, iki ülkenin hem coğrafi yakınlık hem de enerji gibi alanlarda ortak çıkarlardan ötürü birlikte hareket etmesinin şart olduğunun vurgusunu yaptı. Aybet, "S-400 bizim için bir askeri gereklilik. Bu konu 1990'lardan beri masada. ABD'den Patriot almak istedik, ABD vermeyince başka yollara yönelmek zorunda kaldık. S-400'de karar kıldık çünkü şimdilik savunma sistemimizdeki ihtiyacı gideriyor. Ancak yolun sonuna gelmedik. Kendi hava savunma sistemlerimizi kurmak istiyoruz." diye konuştu.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in müttefiklerin askeri teçhizat satın alma hususunda egemen olduğunu dile getirdiğini hatırlatan Aybet, "ABD'nin kaygılarını gidermek için yeni bir teknik çalışma grubu kurduk. S-400 bir NATO meselesi değildir." dedi.

"TÜM MÜTTEFİKLERE GÜVENLİK SAĞLANMALIDIR"

Aybet, ABD'nin YPG/PKK'nın da tehdit olarak bulunduğu plana karşı çıkması üzerine, Türkiye'nin de NATO'nun Baltık ülkeleri hakkındaki savunma planını kabul etmemesine yönelik yöneltilen soruya da şöyle cevap verdi: "Bu esasen NATO'nun iç tartışmasıdır. Bu tartışma basına sızdırılırken de birçok yanlış anlaşılma oluştu, çok farklı yerlere çekildi." 

Türkiye'nin tüm müttefiklerin güvenliği için hazır bulunduğunun vurgusun yapan Aybet, şunları söyledi: "Türkiye'nin tutumu şudur: Bazı müttefikler için güvenlik sağlanırken diğerleri göz ardı edilemez. Tüm müttefiklere güvenlik sağlanmalıdır. Bizim acil güvenlik tehditlerimiz bulunuyor. Güvenlik endişeleri konusunda tüm müttefiklerin hemfikir olması gerekiyor. Yoksa hiçbir konuda anlaşma sağlayamayız."

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri