CHP’den Aylin Nazlıaka'ya Af

CHP Parti Meclisinden, 2016'da partiden ihraç edilen eski Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka'nın affedilmesi yönünde karar çıktı.

CHP’den Aylin Nazlıaka'ya Af

CHP Parti Meclisi (PM), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında parti genel merkezinde bir araya geldi.

Yaklaşık 6 saat süren görüşmede, 2016'da "partisinden bir milletvekilinin, TBMM'deki makam odasındaki Atatürk resmini indirdiği" iddialarını gündeme taşıdığı için CHP'den ihraç edilen eski Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka'nın bağışlanma talebi de masyaa yatırıldı.

PM, daha önce iki kez bağışlanma talebi reddedilen Nazlıaka'nın affına karar verdi. Kararın, 22'ye karşı 29 oyla alındığı bildirildi. PM'nin Nazlıaka dışında 6 kişiyi daha affettiği ifade edildi.

Toplantıda, tüzük hükümleri uyarınca hazırlanmış "Parti Meclisi ve Merkez Yönetim Kurulu Çalışma Yönetmeliği", "Üye Yazım Yönetmeliği", "İl ve İlçe Yönetim Kurullarının Çalışma ve Yazışma Yönetmeliği, Kongreler Yönetmeliği, "Milletvekili Aday Saptama Yönetmeliği", "Etik Kurul Yönetmeliği" ve "Belediye ve İl Genel Meclisi Grupları Çalışma Yönetmeliği"nde yapılacak bazı değişiklikler de tartışıldı.

Buna göre, milletvekili adayları belirlenirken son kararı PM verecek ancak Merkez Yönetim Kurulu (MYK), tartışmalı bir ismin PM gündemine gelmemesi için aday adaylığı başvurularını reddedebilecek.

Aday saptamada, hangi seçim çevresinde, hangi yöntemin uygulanacağına il örgütünün de görüşü alınarak PM tarafından karar verilecek.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri