Askeriyede Görev Yapan Sivil Memurların Sabah İçtimasına Katılma Zorunlulukları Kaldırıldı

Kamu Denetçiliği Kurumu'nun (KDK) girişimleri neticesinde, askeriyede görev yapan sivil memurların içtimaya alınmaması yönünde karar verildi

Askeriyede Görev Yapan Sivil Memurların Sabah İçtimasına Katılma Zorunlulukları Kaldırıldı

KDK'den yapılan yazılı açıklama doğrultusunda, Diyarbakır'da Lojistik Destek Komutanlığı'nda sivil teknisyen olarak çalışan memur, her sabah saat 08.00'de askerlerle birlikte sivil memurların da içtimaya alındığını bildirerek, Kamu Denetçiliği Kurumu'na başvurdu.

Sivil memur başvurusunda, sivillerin, silahlı bir birlikte, henüz eğitimine yeni başlamış askerlerin arasında, her türlü kazaya mahal verebilecek şekilde alışık olmadığı komutlarla hareket edilmek durumunda bırakılmasının mağduriyetler yaşanmasına yol açtığını ifade etti.

SABAH İÇTİMASININ KALDIRILMASI TALEP EDİLDİ  

Anayasanın 49. maddesinde yer alan "devletin çalışanlarını koruması" hükmüne aykırı hareket edildiğini vurgulayan başvuru sahibi, sivil memurların sabah içtimasına katılmasının zorunlu olmasının engellenmesini istedi.

"Rahat, hazır ol, sıra açıl, kolunu uzat, hizaya gel" gibi emirleri yerine getirmenin ya da bunun işaret ettiği hareketleri öğrenmenin mesleklerine katkıda bulunmadığını, bu hareketlerin özellikle kadın ve yaşlı memurlar için küçük düşürücü olduğunu dile getiren sivil memur, KDK'den tavsiye kararı çıkarmasını talep etti.

Sivil memurun ücretsiz avukatlığını yapan ombudsmanlık, şikayeti işleme alıp Milli Savunma Bakanlığı'na iletti.

Bakanlıktan KDK'ye gelen yanıtta, uygulamanın sonlandırıldığı ve sivil memurların artık içtimaya katılmadığı duyuruldu.

KDK'nin girişimleri neticesinde askeriyede görev yapan sivil memurların içtimaya alınmaması kararlaştırılarak, mağduriyetler ortadan kaldırıldı.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağıya kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR