Ankara-Sivas YHT'nin Yüzde 95'i Tamamlandı

Ulaştırma Bakanı Turhan'ın açıklamasına göre, Küçük Asya ile İpek Yolu güzergahındaki Asya ülkelerini birleştiren demir yolu koridorunun önemli akslarından Ankara-Sivas YHT projesinin bitmek üzere olduğu, aktarıldı.

Ankara-Sivas YHT'nin Yüzde 95'i Tamamlandı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan tarafından gündeme sunulan açıklamaya göre, Küçük Asya ile İpek Yolu güzergahındaki Asya ülkelerini birleştiren demir yolu koridorunun önemli akslarından Ankara-Sivas YHT projesinin bitmek üzere olduğu, dile getirildi.

 'Ray Döşeme Çalışmaları Hızlandırıldı'

Yerköy-Kırıkkale güzergahında ise ray döşeme çalışmalarının başladığını ve 8 kilometrelik kesimin de orada sonlandığını söyleyen Turhan, çalışmaların daha da hızlandırıldığını aktardı.

Turhan, 405 kilometrelik hatta, 66 kilometre uzunluğunda 49 tünel yapısının yer aldığını vurgulayarak, 27,5 kilometre uzunluğunda 53 viyadük, 611 köprü ve menfez yapısı, 217 adet de alt ve üst geçit bulunduğunu aktardı.

‘Ankara-Sivas Arasında 12 Saat Olan Seyahat Süresi 2 Saate İnecek’

Toplam sanat yapısının 930 adet olduğunu aktaran Turhan, "Bu projede yaklaşık 110 milyon metreküp kazı yapıldı. 30 milyon metreküp de dolgu imalatı gerçekleşti." ayrıntısını sundu.

Bakan Turhan'ın açıklaması tam olarak şöyledir: "Ankara-Sivas arasında 12 saat olan seyahat süresini 2 saate indirecek Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Projesi'nin altyapı çalışmalarında yüzde 94,74 fiziksel ilerleme sağlandı. Projenin üstyapı elektrifikasyon ve sinyalizasyon telekomünikasyon sistemleri devam ediyor. Kayaş-Yerköy kesiminde yüzde 7,72, Yerköy-Sivas kesiminde ise yüzde 28,72 genel fiziksel ilerleme kaydedildi. 222 kilometre tek hat ray serimi tamamlandı." 

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR