Acil Çağrı Merkezini Gereksiz Meşgul Edenlere Para Cezası Uygulanıyor

Konya'da 112 Acil Çağrı Merkezi'ni gereksiz yere meşgul eden 10 kişiye 2 bin 854 lira ceza verildi

Acil Çağrı Merkezini Gereksiz Meşgul Edenlere Para Cezası Uygulanıyor

Acil Çağrı Merkezini Gereksiz Meşgul Edenlere Para Cezası Uygulanıyor

Konya'da, 112 Acil Çağrı Merkezi'ne yersiz meşgul eden 10 kişiye toplamda 2 bin 854 lira idari para cezası kesildi.

Konya Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, 9 Temmuz 2018 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan 703 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesindeki, "112 Acil Çağrı Merkezini asılsız ihbarda bulunmak suretiyle meşgul ettikleri belirlenen kişilere bu kanuna göre il valileri tarafından 250 Türk lirası idari para cezası verilir." hükmü anımsatıldı.

İlgili kanuna göre gereksiz çağrının tekerrürü halinde bu cezanın iki katı olarak uygulanacağı bildirilen açıklamada, gereksiz çağrılarla 112 Acil Çağrı Merkezinin iş yükününün arttığı belirtildi.

Günde yaklaşık 7 bin 500 çağrının alındığı merkeze, yüzde 60 oranında asılsız ve gereksiz çağrı geldiği belirtilen açıklamada, şu sözler aktarıldı:

"Asıl yardım bekleyen vatandaşlarımıza zamanında ulaşabilmemiz için bazen saniyelerin bile önemli olduğu durumlarda ciddi zaman kayıplarına neden olduğunun bilinmesi gerekiyor. Her gereksiz çağrının bir acil çağrıyı engellemesinden kaynaklanacak mağduriyetler yaşanabileceği göz önüne alınarak, empatik davranış geliştirilmesi, suç veya kabahat takibine maruz kalınmaması için vatandaşlarımızca gereken hassasiyetin gösterilmesi önem arzetmektedir. Bu kapsamda Konya'da 112 Acil Çağrı Merkezini gereksiz yere meşgul ettiği tespit edilen 10 kişiye toplam 2 bin 854 lira idari para cezası uygulanmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağıya kaydırın.

İLİşKİLİ HABERLER

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR