ABD'den Türkiye'ye Yeni S-400 Tehditi

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya'dan S-400 teslimatına ilişkin, "Yolculuk hazırlığı, yükleme çalışmaları sürüyor. Nereye konuşlanacağını MSB ve Genelkurmay Başkanlığımız planlıyor" açıklamasının ardından ABD'li bir yetkiliden açıklama geldi.

ABD'den Türkiye'ye Yeni S-400 Tehditi

CNBC'nin ABD'li bir yetkiliye dayandırdığı habere göre, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi satın almasına ilişkin tehdit içeren açıklamalar yaptı.

Kanala konuşan bir ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, "S-400 teslimatını tamamlarsa Türkiye'nin çok gerçek ve olumsuz sonuçlarla karşılaşacağının altını çiziyoruz" diye konuştu.

İsmi açıklanmayan yetkili, "NATO ülkelerinin NATO sistemleriyle birlikte çalışabilecek askeri teçhizat tedarik etmesi gerekiyor. Bir Rus sistemi bu standarda uymayacaktır" şeklinde konuştu.

Bunun yanı sıra yetkili, NATO müttefikleri ve ABD'nin Türkiye'ye diğer füze sistemlerini önerdiğini dile getirdi.
CNBC, Pentagon ve Beyaz Saray'ın konuya ilişkin yorum talebine yanıt vermediğini kaydetti.

ABD, Rusya yapımı bir sistem olduğu için Türkiye’nin S-400 satın almasına karşı çıkıyor. Türkiye'nin, kendi üretimi olan ve NATO sistemine entegre edilebilecek Patriot savunma sistemlerini almasını istiyor.

Fakat Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan da dahil Türk yetkililerse, ABD'nin yaptırım kartını oynamış olmasına rağmen Rusya'dan S-400 satın alma konusunda geri dönüş olmayacağını sayısız kez belirtti.

S-400 bataryalarının Türkiye'ye teslimatının bu ay içerisinde başlaması bekleniyor.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR