2019'da Sigara Paketlerinden Poşetlere Kadar Birçok Şey Değişiyor

2019 yılında sigara paketlerinden marketteki poşetlere kadar hayatımızdaki birçok şey değişecek.

2019'da Sigara Paketlerinden Poşetlere Kadar Birçok Şey Değişiyor

Bu gece 00.00 itibari 2019 yılı başlamış olacak. Yeni yılla birlikte gündelik hayatı yakından ilgilendiren birçok yenilik de yaşamımıza girmiş olacak.

İşte yarından itibaren uygulanmaya başlanacak yenilikler:

Tek Tip Sigara Paketleri Geliyor

Tütün ürünleri paketleri ile nargile şişelerinin üzerine, zararlarını belirten resimli ve Türkçe yazılı uyarı veya mesajların konulacağı alan yüzde 65'den yüzde 85'e çıkarılacak. Bütün tütün ürünlerinin üzerindeki yazı ve şekiller aynı olacak.

Türkiye'de üretilen veya ithal edilen tütün ürünleri, markanın yazım şekli, yazı karakteri, punto boyutu, paket üzerindeki konumu, paketlerin rengi, diğer yazı, ibare ve şekiller dahil olmak üzere, aynı şekilde tasarlanan düz ve standart paket biçiminde piyasaya arz edilecek. Paketlerin üzerine markanın logosu, simgesi veya sair işaretleri konulamayacak.

KOBİ'lere Müjde!

Küçük ve orta ölçekli işletmelerin alacaklarını tazmin edememeleri durumunda zararlarını karşılamak için oluşturulan "Devlet Destekli Alacak Sigortası" yarından itibaren uygulamaya geçecek.

Hazine ve Maliye Bakanlığının oluşturacağı yeni sigorta modelinde KOBİ'lerin alacakları garanti altına alınmış olacak. 

 

İnternet Reklamlarına Vergi Geliyor

Mükellef olup olmadığına bakılmaksızın internet ortamında reklam hizmeti veren veya aracılık eden tam veya dar mükellef gerçek kişiler ile dar mükellef kurumlara yapılacak ödemelerden yüzde 15 gelir/kurumlar vergisi alınacak.

E-Kitap, E-Gazete ve E-Dergi'de Vergi Artışı

Yarından itibaren  KDV, elektronik kitap, gazete ve dergiler için yüzde 18 olarak uygulanmaya başlayacak.

İnternette Adil Kullanım Kotası Sona Eriyor

Daha önce kısmi olarak kaldırılan, internet kullanıcıların belirli bir kotayı aşması durumunda internet hızının yavaşlamasına neden olan Adil Kullanım Kotası (AKK) uygulaması yarından itibaren tamamen kalkacak.

Plastik Poşet 25 Kuruş Oluyor

Çevreye büyük zararı olan ve doğada dönüşemeyen plastik poşetlerin gereksiz kullanımının önlenmesi için Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun'da yer alan düzenleme uyarınca, yeni yıldan itibaren plastik alışveriş poşetleri en az 25 kuruştan satılacak. Plastik poşetleri ücretsiz veren satış noktalarına, kapalı satış alanının her metrekaresi için 10 lira idari para cezası kesilecek.

Bisiklet Yolları Zorunlu Oluyor

1 Haziran 2019'dan itibaren bisiklet yollarıyla bisiklet park istasyonları zorunlu hale gelecek. Topografya ve arazi eğimi nedeniyle bisiklet yolu yapılamayan yerlerde ise yaya yolları düzenlenecek. Böylelikle bisikletseverlerin en önemli istek ve ihtiyaçlarından biri karşılanmış olacak.

Çeyiz Hesabı Ödemeleri Başlıyor

Evlenmek isteyen gençlere destek olmak amacıyla başlatılan ve azami devlet katkısı oranı 7 bin 500 liraya çıkarılan "Çeyiz Hesabı" uygulamasında ilk ödeme 2019'da yapılacak.

KDV'ler İade Edilecek

2018'in son üç ayında bekleyen KDV iadelerinin ödenme süreci yarından itibaren hızlandırılacak. 2019 yılı başlarından itibaren, iade başvuru tarihini itibariyle 10 iş günü içinde iade talebinin yüzde 50'si, incelemenin bitmesini beklemeden mükellefe ödenmiş olacak.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

 

 

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR