Güldür Güldür Show geri adım attı: Gazi skeci sonrası açıklamalar peş peşe geldi

Show TV'de yayınlanan Güldür Güldür Show'da konu alan gazi skeci sosyal medyada epey tartışma konusu yarattı. RTÜK, Show TV ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş'tan açıklamalar gelince program sunucusu Ali Sunal'dan da yanıt geldi. İşte detaylar...

12.02.2024-20:36 - (Son Güncelleme: 12.02.2024-20:36)

Ekranların sevilen komedi programı olan Güldür Güldür Show’da geçtiğimiz haftalarda ilginç bir skeç sahne aldı. Söz konusu skeçte bir gazi ile konuşan zengin şımarık rolündeki kadın, gaziye "Kurşun yemek seni ayrıcalıklı yapmaz, sen acılarına tutunarak yaşıyorsun" diyor ve gazi de cevap olarak "Ben ayrıcalıklıyım, gazi kartım var benim" ifadelerini kullanıyor. Bunun üzerine kadının gaziye "Benim de sınırsız kredi kartım var, kartlarımızı mı yarıştıralım şimdi" dediği cümleler hem sosyal medyada hem de gaziler tarafından büyük bir tepki almıştı.

“Bu insanları kınıyorum”

Öte yandan konuyla ilgili ilk tepki RTÜK’ten geldi. RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, X hesabından yaptığı paylaşımla "Gazilere dil uzatan bu insanları kınıyorum. Vatan ve bayrak için canını, bedenini feda eden Gazilerimize yapılan saygısızlık kabul edilemez. Ulvi Gazilik mertebesini parayla kıyaslayacak kadar şuursuz, hadsiz sözlerin yer aldığı yayın ile alakalı inceleme başlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur" açıklamalarını yapmıştı.

Peş peşe açıklamalar geldi

Bunun sonrasında bir açıklamada da Show TV'den geldi. Show TV ilgili skeci ekranlarında yayınlamama kararı alırken Güldür Güldür Show ise X’ten bir açıklama yaptı. Yayınlanan mesajda "Youtube’da yayınlanan ve sosyal medyada bahsi geçen skecimiz toplumsal ve kültürel değerleri hiçe sayan yozlaşmış bir karakterin eleştirisidir. Niyetimiz ortak değerlerin korunmasına vurgu yapmakken, skeç içerisinden alınmış bir kesit anlam ve bağlamından kopartılmış, vermek istediğimiz mesajın tam aksi bir anlam ortaya çıkmıştır. Bu durumu üzülerek karşılıyor ve bahsi geçen skeci yayından kaldırıyoruz. Kahraman gazilerimizden özür diliyoruz" ifadeleri kullanılmıştı.

Show TV açıklama

Bakan Göktaş’tan da açıklama geldi

Söz konusu skece bir eleştiri de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş'tan geldi. Göktaş, X hesabından yaptığı paylaşımda "Bir televizyon kanalındaki gazilerimize yönelik haddini son derece aşan ve "güldürmeyen" anlamsız skeci şiddetle kınıyorum. Vücudunun herhangi bir parçasını gözünü kırpmadan bu vatana feda eden gazilerimizi incitecek çirkin söylemler amacına bakılmaksızın asla kabul edilemez. Şehitlerimizin aileleri, gazilerimiz ve aileleri bizim en kıymetli emanetimizdir." ifadelerine yer vermişti.

Bakan Göktaş'ın açıklaması

Son açıklama Ali Sunal’dan

Konuyla ilgili son açıklama da Güldür Güldür programının sunucusu Ali Sunal’dan geldi. Vermek istedikleri mesajın tam tersi şekilde anlaşıldıklarını belirten Sunal "Doğruyu anlatacağız ama doğruyu anlatmak için önce yanlışı göstermemiz lazım. Bugüne kadar Güldür Güldür Show her zaman haklının doğrunun yanında oldu, haklıyı doğruyu savundu buna böyle de devam edecek. Sosyal medyada gündem olduk, skeçte anlattığımız bir yanlış bizim doğrumuz gibi kabul edilince iş gündeme düştü ve konu tartışmaya açıldı. Yanlışı anlatmadan doğruyu gösteremeyiz ama bu yanlış bizim doğrumuz gibi yansıtılınca tabii iş üzücü bir hale geldi. Bizi asıl kahreden gazilerimizin karşısına bu gündemle çıkmak... Bu ekipten kimse bir gaziye saygısızlık etmeyi bırakın düşünemeyiz bile efendim. Böyle bir konuyla gazilerimizin karşısında olduğumuz için hepsinden özür diliyoruz" dedi.


Abdullah Şaşkın
abdullahsaskin@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal