Görev Başında Polisi Görüntülemek Yasaklandı

Güvenlik güçlerinin görevi başında görüntülenmesini yasaklandı. Polisin bu gibi durumları engellemesi ve görüntüleme girişimine adli işlem yapılması yönünde EGM, genelge yayınladı.

01.05.2021-11:00 - (Son Güncelleme: 01.05.2021-11:00) Görev Başında Polisi Görüntülemek Yasaklandı

Son dönemlerde gerçekleşen toplumsal olaylarda, görev başındaki güvenlik güçlerinin görüntülenmesi ve sosyal medyada manipülatif paylaşımlarla gerçeği çarpıtma girişimleri fazlaca gündeme geldi. Emniyet Genel Müdürlüğü bu konu hakkında harekete geçti.

Genel Müdür Mehmet Aktaş'ın imzası ile konuya dair bir genelge yayınlandı.

POLİSİ GÖRÜNTÜLEMEK YASAKLANDI

Yayınlanan genelgede, görevli polislerin ve sivillerin ses ve görüntü kayıtlarının sosyal medyada paylaşılmasının, ''özel hayatın gizliliğini ihlal ettiği'', ses ve görüntü almanın da görevi yapmayı engellediği ifade edilerek bu tür girişimler yasaklandı.

ADLİ İŞLEM YAPILACAK

Genelgede, ''Personelimizin görevini ifa ederken bu tür ses ve görüntü alınmasına tevessül edecek davranışlara fırsat vermemeleri, eylemin veya durumun niteliğine göre kayıt yapan kişileri engellemeleri, kanuni şartlar oluştuğunda adli işlem yapmaları gerektiği hususlarında tüm personelimizin bilgilendirilmesi'' ifadeleri kullanıldı.


DNC Medya
DNC Medya
bilgi@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal