Fransa’dan kriz açıklaması: Bir seçim yapmak zorundayız

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa'nın benzeri görülmemiş bir krizin içine sürüklendiğini açıkladı.

20.01.2023-11:03 - (Son Güncelleme: 20.01.2023-11:03) Fransa’dan kriz açıklaması: Bir seçim yapmak zorundayız

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Batının benzeri görülmemiş bir krizin içine sürüklediği açıkladı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ukraynadaki çatışmayla Avrupa'nın benzeri görüşmemiş bir krizin içine doğru sürüklendiğini açıkladı. Kıtanın özgür davranabilmesi için ABD veya ÇİN tarafına geçmek arasında bir tercih yapması gerektiğini belirti.

Yeni Şafak'ta yer alan haberde; İspanyol El Pais gazetesine röportaj veren Fransız lider, Avrupa’nın ekonomik alışkanlığının "bu savaşın doğrudan ve dolaylı sonuçlarından derinden etkilendiğini" söyledi.

ABD ya da Çin

Macron, ekonomik açıdan dünyanın ABD İle ÇİN arasında bir “kutupluluk” tarafından şekillendiğini ve Avrupa’nın "ikisinden birinin kulu olmak" mı yoksa özgürlük ve dayanışma yolunu mu izlemek istediğine henüz karar vermediğini söyledi.

Bir seçim yapmak zorundayız

Fransa Cumhurbaşanı, Avrupa şimdiye kadar bu soruya net bir cevap vermese de, cevabın “ekonomik, teknolojik ve askeri açıdan egemen bir Avrupa. Diğer bir deyişle, gerçekten güçlü bir Avrupa" olduğunu vurguladı. Macron, şu anda bulunduklarını durumu kıtanın Soğuk Savaş sonrası dönemi tam olarak sindiremediklerinden kaynaklı olduğuna inanıyor

AB’nin Soğuk Savaş sona erdiğinde “sorunların çözüldüğü” inancıyla hızla doğuya doğru genişlemeye kara verdiğini söyledi. AB'nin, bloğun geleceği konusunda farklı görüşlere sahip iki ulus grubu olduğunu söyleyen Macron, Doğu Avrupa'nın AB içinde daha fazla ulusal özerklik istediğini ve "onları nasıl dinleyeceğimizi bilmenin gerektiğini" söyledi.

Ömer Faruk Ekinci
ekomerfaruk@gmail.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal