Filistin katliamına sessiz kalan dünya izliyor: Erdoğan'dan çarpıcı çağrı! "İslam dünyası uyanın, hesap sorulacak!"

Son dakika haberi... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti grup toplantısında Filistin'deki katliamlarla ilgili tarihi açıklamalarda bulundu. Erdoğan, İslam alemine çağrıda bulunarak "Daha neyi bekliyorsunuz?" dedi.

29.05.2024-13:43 - (Son Güncelleme: 29.05.2024-14:05) Filistin katliamına sessiz kalan dünya izliyor: Erdoğan'dan çarpıcı çağrı! "İslam dünyası uyanın, hesap sorulacak!"

İsrail'in Refah'ta düzenlediği saldırılara sert tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyanın katliamı canlı yayında izlemekle yetindiğini belirtti. İslam dünyasına yönelik çağrısında, "Ortak bir karar almak için daha neyi bekliyorsunuz? Bebeklerin boynu koparılıyor, çadırlarda insanlar yakılıyor. Ne zaman bir araya geleceksiniz? İslam alemi ne zaman Filistinli kardeşlerimin hukukunu, onurunu koruyacak? Vallahi Allah bunun hesabını soracak." ifadelerini kullandı.

"Allah bunun hesabını soracak"

Erdoğan'ın bu çağrısı, İslam ülkelerine büyük bir sorumluluk düştüğünü ve Filistin'deki zulme karşı daha etkili bir şekilde mücadele etmeleri gerektiğini vurguluyor. Bu açıklamalar, bölgedeki gerginliğin ve insan hakları ihlallerinin daha geniş bir çerçevede ele alınmasını sağlarken, şu ifadeler kaydedildi:

"Buradan İslam dünyasına bir çift sözüm var. Ortak bir karar almak için daha neyi bekliyorsunuz? Bebeklerin boynu koparılıyor çadırlarda insanlar yakılıyor. Ne zaman bir araya geleceksiniz? İslam alemi ne zaman Filistinli kardeşlerimin hukukunu onurunu koruyacak? Vallahi Allah bunun hesabını soracak. Tepkisiz kalana Allah bunun hesabını sorar. Bu barbarlık Gazze ile sınırlı mı sanıyorsunuz. Asla ve asla kan içmeye doymayacaklar. Bunlar sadece Gazze için değil bütün insanlık için tehdittir.

İsrail, uluslararası hukukun kontrolüne girmeden hiçbir devlet güvende değildir. Buna Türkiye de dahildir. Netanyahu ve cinayet şebekesi tamamen kontrolden çıkmadan bu soykırım insanlığın ittifakıyla artık derhal durdurulmalı. 

"HER TÜRLÜ BEDELİ GÖZE ALARAK DESTEK OLUYORLAR"

7 Ekim'den bu yana  Gazze'de sergilenen mezalimi unutmayacağız, unutturmayacağız. Dünyanın birçok ülkesinde üniversitelerde gençler bu durumu protesto ediyorlar, ifade özgürlükleri elinden alınmış durumda.

Gençler Filistinle dayanışma halindeler. Sanatçı, spor, yazar, bilim insanı da her türlü bedeli göze alarak Filistin'e destek oluyorlar. Açıkçası bu da bir devrimdir. Dünya genelinde Filistin'i, Gazze'yi yüreğinde taşıyan herkese dayanışma mesajı gönderiyorum.

İlk günden beri ziyaret ettiğimiz tüm ülkelerde bu konuyu gündeme getirdik. Soykırım davasında müdahil olmayı kararlaştırdık. İsrail yönetiminin açıktan tehdit ettiğini görüyoruz buna fırsat verilmemelidir."


Ceren Pekşen
cerenpeksen@haber365.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal