FETÖ'cülerden İtiraf: Sınav Soruları Bize Böyle Gelirdi

KIRKLARELİ’nde FETÖ/PDY soruşturması kapsamında gözaltına alınan, ifadelerinin alınması ardından çıkarıldıkları mahkemece tutuklanan zabıt katipleri, sınavları nasıl kazandıklarını anlattı.

28.08.2016-16:56 - (Son Güncelleme: 30.11.-0001-00:00) FETÖ'cülerden İtiraf: Sınav Soruları Bize Böyle Gelirdi

Zabıt katipliği sınavı öncesinde metnin kendilerine verildiğini anlatan katipler, ilk maaşlarından bir kısmını da ‘himmet ve bağış’ adı altında 'Adliye imamına' verdiklerini itiraf etti.

Kırklareli Cumhuriyet Başsavcısı İlyas Yavuz’un koordinasyonunda yürütülen FETÖ/PDY soruşturmasında örgüt üyesi olduğu iddiasıyla tutuklanan adliye çalışanlarının ifadeleri ortaya çıktı. Zabıt katipliği sınavı öncesinde adliye imamı tarafından kendilerine çıkacak metinlerin verildiğini ve buna çalıştıklarını anlatan tutuklu zabıt katibi Yusuf Gökşen, ifadesinde cemaatin yurtlardaki çalışma sistemlerini anlatırken, ilk maaşlarından bekarların 125, evlilerin ise 100 lira ‘himmet ve bağış’ adı altında para verdiğini söyledi.

İmam Hatip Lisesi mezunu olduğunu ve FEM Dershanesi yurdunda kaldığını anlatan Yusuf Gökşen, kaldığı yurtta lise öğrencilerine ders çalıştırarak, namaz kıldırdığını anlattı. Gökşen, "2013 yılında her pazartesi sabah namazından sonra cemaatin -yurdunda 7-8 farklı mesleklerden imamların ve il ablasının bir araya gelerek toplantılar yapıyordu" dedi.

SINAV METİNLERİ VERİLDİ

FETÖ/PDY soruşturması kapsamına tutuklanan zabıt katibi Yusuf Gökşen, şöyle konuştu:

"Katiplik sınav için bizim gibi hazırlanan 15 kişi vardı. Bu zaman zarfında dışarıdan kimseyle irtibat kurmuyorduk. Önce, daha önce sınavda çıkan 120 kadar metinle hazırlandık. Daha sonra Bilal isimli şahıs yurda geldi ve sınavda çıkacak 120 metinden 8-9 metni işaretledi, onlara çalışmamızı istedi. Sınavda sorulan metin, Bilal’in bize söylediği metinlerden biriydi. Sözlü mülakata hazırlanmak için yurda geldiğimizde ‘Zafer’ kod isimli kişi bize 'Sizin için referans olacağız, aileniz de tanıdığı birilerini devreye soksun' dedi. Bu kişinin adliyeden sorumlu imam Hakan Altun olduğunu daha sonradan öğrendim. Sözlü mülakattan sonra Hakan Altun bize memur olmamız halinde ilk maaşın tamamı ya da aylık 125 lira yardım olarak vermemiz gerektiğini söyledi."

"MAAŞ ZAMANI PARA İSTEDİLER"

Operasyon kapsamında adli kontrol şartıyla serbest bırakılan infaz koruma memuru İlyas U. ise cemaat toplantılarında kitap okunduğunu, namaz kılındığını ve Fetullah Gülen’in videolarının izlettirildiğini anlattı.

İmamların toplantılara küçük notlarla geldiklerini ve dini içerikli konular üzerine sohbetler edildiğini anlatan İlyas U., "Kurum imamı olan Onur, maaş zamanları bizden ‘fakir ülkelere’ yardım amaçlı herkesten para isterdi. Genellikle para vermezdik, Onur’un aldığı parayı ne yaptığını bilmiyorduk. Zaman Gazetesi’ne de beni 1 yıllığına abone yaptılar. 17-25 Aralıktan sonra ben bağımı kopardım" dedi.

Aynı soruşturmada adliye çalışanlarından 17’si tutuklanırken, 9’u ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Soruşturma sürüyor.

DNC Medya
DNC Medya
bilgi@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal