FBI, 11 Eylül Terör Saldırılarına İlişkin Belgelerini İlk Defa Paylaştı

FBI, 11 Eylül terör saldırılarıyla ilgili belgelerin ilkini kamuoyuyla paylaştı. Paylaşılan belgede Suudi Arabistan vatandaşına yönelik bilgilerin yer alması dikkat çekti.

12.09.2021-12:03 - (Son Güncelleme: 12.09.2021-13:57)FBI, 11 Eylül Terör Saldırılarına İlişkin Belgelerini İlk Defa Paylaştı

Federal Soruşturma Bürosu (FBI),11 Eylül terör saldırılarıyla ilgili belgelerin ilkini kamuoyuyla paylaştı. Paylaşılan belgede Suudi Arabistan vatandaşına yönelik bilgilerin yer alıyor olması ise dikkat çekti.

GİZLİ BELGELER ABD BAŞKANI JOE BİDEN’IN TALİMATIYLA KAMUOYUNA SUNULDU 

Federal Soruşturma Bürosu (FBI) 11 Eylül terör saldırılarıyla ilgili soruşturmalarına dayanan ve bugüne kadar gizli olan belgelerin ilkini ABD Başkanı Joe Biden'ın talimatıyla halka açtı. FBI sunduğu ve 2016 yılına ait olduğu belirlenen belgede, 11 Eylül 2001'deki terör saldırılarında Suudi hava korsanlarından ikisine verilen lojistik destekle ilgili gizliliği kaldırılmış bir belge yayımladı. Hava korsanlarının ABD'deki Suudi ortaklarıyla olan temaslarına ayrıntılı yer verilen belgede, 11 Eylül'de saldırıları düzenleyen hava korsanlarından ikisine yardım ettiği düşünülen bir Suudi Arabistan vatandaşına yönelik kişisel bilgiler yer alıyor olması ise dikkat çekti.

BİDEN’A 11 EYLÜL KURBANLARININ YAKINLARINDAN ELEŞTİRİ

FBI Suudi Arabistan vatandaşı Ömer el-Bayumi'nin istihbarat ajanı olduğundan söz edilen belgede, El-Bayumi'nin, iki hava korsanına seyahat, konaklama ve finansman yardımı sağlamada yer aldığı ifade ediliyor. ABD Başkanı Joe Biden, geçen hafta 11 Eylül terör saldırılarıyla ilgili FBI'ın soruşturmalarına dayanan ve bugüne kadar gizli olan belgelerin halka açılmasını öngören başkanlık kararnamesine imza atmıştı. Amerikan kamuoyunda Biden'ın, 11 Eylül kurbanlarına yönelik herhangi bir adım atmadığı gerekçesiyle son dönemde eleştiriler geliyordu. Özellikle ABD ordusunun Afganistan’dan çekilip bölgeyi Taliban’ın ele geçirmesiyle ABD Başkanı Joe Biden’a yapılan eleştiriler ağırlaşmıştı.

OLAYIN GEÇMİŞİ

ABD'de 11 Eylül 2001'deki terör saldırılarında 4 yolcu uçağı kaçırılmış, uçaklardan ikisi İkiz Kuleler'e çarpmıştı. Kaçırılan bir diğer uçak, başkent Washington'da Pentagon'u hedef alırken dördüncü uçak ise F-16'lar tarafından Pensilvanya kırsalında düşürülmüştü ve yaklaşık 3 bin kişi saldırılar sonucu hayatını kaybetmişti. 11 Eylül saldırısının üzerinden yıllar geçmesine rağmen ise ölenlerin çoğunun kimlikleri hala belirlenemedi.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal