Fahrettin Koca’dan sosyal medyada gündem olan toplu aşı söylentilerine cevap: Toplu aşı da kapanma da yok

Eris varyantının dünyada artması sonrası gündeme gelen toplu aşı söylentilerine cevap veren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Toplu aşı da kapanma da yok” açıklamasında bulundu. İşte detaylar…

04.10.2023-10:53 - (Son Güncelleme: 04.10.2023-11:05) Fahrettin Koca’dan sosyal medyada gündem olan toplu aşı söylentilerine cevap: Toplu aşı da kapanma da yok

Koronavirüs varyantlarından biri olan eris varyantının dünya genelinde artması sonrası, toplu Aşı ve kapanma söylentileri sosyal medyada gündem oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sosyal Medya hesabından yaptığı açıklamada, "Toplu aşılamaya kesinlikle ihtiyaç duyulmayan bir dönemdeyiz. Kapanma gibi toplu tedbirler artık söz konusu değil. Türkiye, küresel propagandanın uygulama sahası olmayacak" ifadelerini kullandı.

Toplu aşı söz konusu değil

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sosyal Medya hesabından yaptığı paylaşımda, salgın boyunca alınan tüm kararların arkasında bilimin olduğuna dikkat çekti. Bilimsel gelişmeleri asla göz ardı etmediklerini ifade eden Koca, "Mücadeleyi bilimsel verilerle yönetmiş bir ekibin şayet gerekli olsa her şeyin en kolay olabileceği bir noktada bilime sırt çevirmesi hiç mümkün mü? Bizleri karşıtı imişiz gibi göstermek isteyenler, ülkemizde başarıyla yürütülen Aşı uygulamalarını bilemeyecek kadar bilgisiz olamaz. Çocukluk çağı aşılamalarında oran neden yüzde 95'in üzerinde?" dedi.

"Sağlık çalışanları aşılandıktan sonra bu ölümler çok azaldı"

Kovit sürecinde aşı çalışmalarının tamamını yakından takip ettiklerini dile getiren Koca, "Sonunda Turkovac da ortaya çıktı. O dönemde hızla ülke sathında bir aşılama kampanyası yürüttük ve sonuçta çok başarılı olduk. Hayatını kaybeden sağlık çalışanı haberleri çok sıktı. Sağlık çalışanları aşılandıktan sonra bu ölümler çok azaldı" dedi.

"Mutasyona göre yeni aşılar geliştirilmeye çalışılıyor"

Salgın sürecinde aşının oldukça önemli olduğunun altını çizen Koca, "Virüsle ilk defa karşılaşıyorduk ve bağışıklık sistemimizin virüsü tanıması gerekiyordu. Çok işe yaradı aşılama kampanyamız. Virüs bir RNA virüsü olduğu için çeşitli mutasyonlar geçirdi, virülansı yani hasta etme gücü azaldı. Ya Covid geçirdik ya aşılandık ya da her ikisi birlikte oldu ve sonuçta bünyelerimiz virüsü tanır hale geldi. Virüsün de etkisi azaldı. Mutasyona göre yeni aşılar geliştirilmeye çalışılıyor. Bu normaldir" dedi.

"Toplu aşılamaya kesinlikle ihtiyaç duyulmayan bir dönemdeyiz"

Bakan Koca, sosyal medyada toplu aşılama propagandası yürütüldüğünü kaydederek, "Toplu aşılamaya kesinlikle ihtiyaç duyulmayan bir dönemdeyiz. Biz gerekli olduğunda gerekeni yaptık. Kapanma gibi toplu tedbirler artık söz konusu değil. Açıkça söylüyorum: Covid-19 için mevcut kişisel tedbirler dışında yeni bir tedbir asla söz konusu değil" dedi. 

Mihrab Kurt
mihrabkurt@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En Çok Okunanlar

Modal