Erdoğan'dan dünya basınına tepki: Buna dur demenin vakti geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT World Forum'da açıklamalarda bulundu. Başkan Erdoğan, Rusya- Ukrayna ve İsrail-Filistin savaşının bir an önce bitmesi gerektiğini dile getirdi. İşte haberin detayları...

08.12.2023-15:16 - (Son Güncelleme: 08.12.2023-17:44) Erdoğan'dan dünya basınına tepki: Buna dur demenin vakti geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da düzenlenen "TRT World Forum 2023" organizasyonunda konuştu. Ukrayna- Rusya ve Filistin-İsrail savaşı hakkında önemli açıklamalar yaptı. 7 Ekim'de başlayan Gazze katliamına da değinen Erdoğan, zulme ses çıkartmayanları hedef aldı.

İşte Başkan Erdoğan'ın açıklamalarının satırbaşları;

“Buna dur demenin vakti geldi”

Sözlerine aktif olan iki savaşın durmasını isteyerek başlayan Recep Tayyip Erdoğan “Kıymetli katılımcılar, hanımefendiler, beyefendiler, sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Bu yıl 7.'si düzenlenen TRT World Forum'da sizlerle bulunmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Medeniyetlerin, kültürlerin ve insanların buluşma noktası güzel İstanbulumuzda sizleri ağırlamanın memnuniyeti içerisindeyiz. Forum'un içeriğini zenginleştiren tüm misafirlerime teşekkür ediyorum. Gazze'de devam eden katliam başta olmakta küresel ölçekte sancılı bir süreçten geçiyoruz. Ukrayna-Rusya savaşı devam ediyor. Ateşi büyümeden söndürmek yerine körükleyenlerin, tüm dünyaya nasıl bir kötülük yaptığı net bir şekilde görülüyor. Uluslararası kuruluşların sorun çözme kabiliyetlerinin olmadığını bir kez daha görüyoruz. Temennimiz, adeta bizim kendimizi paralayarak dile getirdiğimiz şeylerin dikkat edilmesidir. Adil bir barışa her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğumuz günler yaşıyoruz. Geçen her anın bedelini maalesef masumlar ödüyor. Buna dur demenin vakti gelmiştir. Komşularımızı içine düştükleri kaybet kaybet denkleminden çıkarmayı komşuluk hukukunun gereği olarak görüyoruz. Bölgemiz bir süredir hasret kaldığı barış ve istikrar iklimine inşallah yeniden kavuşacaktır” dedi.

“Bugüne kadar çarpışa çarpışa geldik”

Yapılan medya operasyonlarına boyun eğmediklerini ve mücadele ettiklerini açıklayan Erdoğan “Türk demokrasisi ne zaman riske girse, devreye giren postallı medya mensuplarını unutmayacağız. Muhtar bile olamaz manşetinden, 411 el kaosa kalktı. Nice medya operasyonuna boyun eğmedik. Yıldırma girişimlerine karşı asla geri adım atmadık. Bugüne kadar manşetlerle çarpışa çarpışa geldik. Gerektiğinde ağır bedeller ödemeyi göze alarak hakiki demokrasiyi tesis ettik. Objektif kriterlere göre değerlendirme yapıldığında herkesin kabul ettiği gerçek ekonomi, demokrasi, basınıyla gerçekleştirdiği sessiz devrimleriyle 21 yıl öncesine nazaran çok daha ileri noktadadır. Muhalif ya da muhafık medya mensuplarının fikirlerini serbestçe ifade etmelerinde hiçbir mani bulunmuyor” cümlelerine yer verdi.

“Niçin sesleri çıkmıyor?”

Dünya basınının Gazze’deki olaylara sessiz kalmasına tepki gösteren Erdoğan “Dünyadaki her ülkede olduğu gibi bizim de çözmemiz gereken meseleler olduğunun farkındayız. Gazze'de 70'i aşkın medya mensubu öldü, nerede dünya? Niye sesleri çıkmıyor? Niçin öldürülen basın mensuplarına yönelik manşetlerini atmıyorlar? İngiltere, ABD'nin, Fransa'nın, Almanya'nın meşhur gazeteleri nerede? Hiçbirinin sesi çıkmıyor. Önümüzdeki dönemde atacağımız adımlarla bu zorlukların üstesinden geleceğiz” dedi.

“Şehidimiz var”

Anadolu Ajansı’ndan şehit olduğunu ve gazi kameraman olduğunun haberini veren Erdoğan, Netanyahu’nun kesinlikle yargılanacağını şu sözlerle açıkladı; “Şu anda bizin Anadolu Ajansı'ndan şehidimiz var. Gazi kameramız var. Bir kameramız gider bin kameramız gelir. Bütün mesele İsrail'in yalanlarını ortaya çıkarmak, bunları duyurmaktır. İsrail medyadaki propaganda savaşını da kaybetmektedir. Netanyahu kesinlikle yargılanacaktır. Biz bu işin takipçisiyiz, Netanyahu ve onun yardakçıları da yargılanacak ve mahkum olacaktır. Dünyanın neresinde olursa olsun tüm vicdanlı insanlar hakkı ve hakikati açık yüreklilikle kavuşmak zorundadır. Bu katliam bugün Gazze'de yaşanıyor olabilir, bunun önüne geçemezsek dünyanın hiçbir yerinde hiç kimse kendini güvende hissedemez. Çünkü bir kere Pandoranın kutusu açıldı.”


Abdullah Şaşkın
abdullahsaskin@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal