Enflasyon sonrası belli oldu: İşte memur ve emekli maaş zammı

TÜİK aralık ayı enflasyonun yüzde 2,93 artarak yüzde 64,77 olduğunu açıkladı. Gelen son dakika açıklaması sonrası merakla beklenen memur ve emekli maaşları da belli oldu. İşte detaylar…

03.01.2024-10:38 - (Son Güncelleme: 03.01.2024-17:35) Enflasyon sonrası belli oldu: İşte memur ve emekli maaş zammı

Memur ve emeklilerin beklediği Enflasyon haberi TÜİK’ten geldi. Memur ve emeklisinin mali ve sosyal haklarının belirlendiği 7.Döenm Toplu Sözleşme kapsamında bu yılın ilk yarısı için yüzde 15 ve enflasyon farklarından oluşan artış yapılacak.

Memur ve memur emeklisinin yeni maaşı belli oldu

AA’da yer alan habere göre; TÜİK’in açıkladığı aralık ayı enflasyon rakamlarına dair değerlendirmelerde bulunan Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin memur ve memur emeklisinin alacağı zamma ilişkin;  2,98 aylık enflasyon ile birlikte ile birlikte memur ve memur emeklilerinin alacağı enflasyon farkı dahil aylık artışları yüzde 49,25 oldu. SSK ve Bağkur emeklilerinin ise yüzde 37,57 oldu.

Memurlardaki bu yüzde 49,24'lik oranın yüzde 15'lik kısmı ocak zammı. Yüzde 29,78'de enflasyon farkından gelen artış. Dolayısıyla ikisinin aritmetik olarak toplanmıyor bunlar çarpımı sonucu çıkan rakam yüzde 49,25.

En düşük memur maaşı 14 bin 739 TL oldu

Daha önce yapılan çalışmalar kapsamında bekledikleri rakamın gerçekleştiğini dile getiren Tarkan zengin, “Tabi yüzde 50'ye yakın bir rakam bu. Biz bunu hep söylüyorduk. Örneğin en düşük memur maaşı bildiğiniz gibi 9 bin 876 liraydı. Yani buna göre 14 bin 739 lira oluyor en düşük devlet memuru maaşı”

2024 memur ve emekli maaşı

SSK ve BAĞKUR emeklisine refah payı verilecek mi?

Memur maaşlarına gelen Zam sonrası SSK ve BAĞKUR emeklileri hakkında da merak edilenleri dile getiren Zengin, “Bu kapsamda SSK ve Bağkur emeklilerinin ise kök maaşlarına bu artış olacak. Bu noktada özellikle hükümetin 7 bin 500 noktasında ve aradaki fark noktasında nasıl bir adım atacağını belki bugün belki bir kaç gün içerisinde görebiliriz. Ama herhangi bir şey yapılmadığı takdirde SSK ve Bağkur emeklilerinin maaş artışı bu. Orada bir düzenleme yapılma ihtimalini kuvvetle muhtemel değerlendiriyorum” dedi.

"En düşük memur maaşı 32 bin 835 lira olabilir”

En düşük devlet memuru maaşı 22 bin lira seviyelerinde olduğunu düşünürsek 32 bin 835 lira seviyelerine çıkacağını söyleyebiliriz.

Ceren Pekşen
cerenpeksen@haber365.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal