Enflasyon Nedir, Enflasyon Ne Demek?

Enflasyon düşmesi ne anlama gelir? Enflasyon oranları nelerden etkilenir? Enflasyon neden yükselir? Enflasyon nasıl oluşur? Şeklindeki soruların cevaplarını sizler için derledik.

27.07.2020-11:00 - (Son Güncelleme: 28.10.2021-14:40)

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası başkanı Şahap Kavcıoğlu yıllık enflasyon rakamlarını açıkladı. Kavcıoğlu açıklamasında enflasyonun 2021 yıl sonunda yüzde 18,4 olmasını bekliyor. Eski beklentinin yüzde 14,1'ken şimdi 4 puan yükseltildi. Geçen hafta faizler 200 baz azaltılıp yüzde 18'den yüzde 16'ya indirilmişti. Enflasyon 2022 yılı eski beklentisi yüzde 7,8'ken, yeni yapılan açıklamada 11,8 olarak güncellendi. Gıda enflasyonu 2021 yılı için yüzde 15'ten 23,4'e, 2022 yılı içinse 10,1'den 13,9'a yükseltildi.   

Merkez Bankası Enflasyon Raporu 2021 - 4'ün tanıtımında yeni enflasyon beklentisi kamuyla paylaşıldı. Peki, enflasyon nedir?  Mal ve hizmet fiyatlarının artışındaki oranın hesaplanması olarak ortaya çıkan enflasyon kişiler arası alım gücünün belirlenmesinde önemli bir kavram olarak yerini alıyor. Peki enflasyon düşmesi ne anlama gelir? Enflasyon nasıl oluşur?


ENFLASYON NEDİR?

Mal ve hizmetlerin fiyatlarındaki sürekli artışın hissedilmesi enflasyonun hesaplanmasını sağlar. Ekonomide enflasyon nedir sorusunu soranlar ise bu sebeple ekonomide mal ve hizmet piyasasının fiyatlarının takibini gerçekleştirir. Fiyatlar zaman içerisinde azalması da artması da görülür. Bu piyasadaki olay gerçekleşmesi son derece doğal ve normal durumdur. Arış ve azalmalar oranlanarak enflasyon değeri bulunur. Enflasyon ile alakalı bilinmesi gereken önemli bir nokta ise bu artış ve azalma yaşanasının sadece bir üründe meydana gelmemiş olması gerekir. Çünkü enflasyon sadece bir ürün üzerinden hesaplanması gerçekleştirilmez. Tüm piyasadaki durum incelenmesi gerekir.

ENFLASYON DÜŞMESİ NE ANLAMA GELİR?

Enflasyonun düşmesi fiyatların düşüp alımın artması, gelir gücünün artması demek değildir. Enflasyonun düşüşü fiyatlar arasındaki farkın azalması demektir. İstikrar ve refah seviyesinin meydana gelmesinde etkili olan enflasyon sürekli almayı sağlatmaz düşüşü ile. Alım gücünün olup daha az alım gerçekleştirildiği zaman enflasyon düşüşü meydana gelir.

ENFLASYON ORANLARI NELERDEN ETKİLENİR?

Enflasyon oranını etkileyen ana unsur merkez bankası olması yanında döviz kurları da enflasyonu etkiler. Merkez bankalarının faiz oranları üzerinde yaptığı değişiklikler enflasyon oranlarının değişmesinde asıl etki olarak meydana çıkan unsurdur.


ENFLASYON NEDEN YÜKSELİŞ GÖSTERİR?

Talep ve maliyet enflasyonu olarak bilinen iki çeşit enflasyon türü vardır. Bunlardan ilki talep enflasyonunda tüketicinin eline geçen fazla paradan dolayı tüketimin artmasına olanak verir. Bu ortaya çıkan olanak sebebiyle taleplerin artışı enflasyondaki oranların artmasına da durum verir. Maliyet enflasyonunda ise üretim maliyetlerinde hammaddenin artışı sebebiyle ürünün fiyatının artması sebebiyle ortaya çıkar. Bu artış ise enflasyona sebebiyet verir.

ENFLASYON NEDEN OLUŞUR?

Döviz miktarının ülke içindeki artışı enflasyonu etkileyen unsurlardan biridir. Üretim faktörleri maliyetinin ortaya çıkmasını etkilediği için enflasyonda etkileyici unsur olarak karşımıza çıkar. Tedavülde olan paraya ihtiyacının olması enflasyonu yükseltir. Ortada ne kadar çok parasal talepler alımlar yükselirse enflasyon artar çünkü. Teknoloji satımında ise daha yüksek paralar kazanıldığı için enflasyonu etkiler. Ülkenin teknolojik gelişmişliği bu sebeple önemli bir yer olarak karşımıza çıkışı gerçekleşir. Toplam harcama gelirden fazla ise enflasyonun oranının yükselmesi kaçınılmazdır. Çünkü piyasada sürekli bir alımın ortada olmasına işaret eder bu durum. Bu ise enflasyonun etkililiğinde ana unsurdur.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal