Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Sağlığa oldukça faydalı olan elma sirkesinin faydalarını sizin için derledik. Detaylar haberimizde...

26.02.2020-16:18 - (Son Güncelleme: 08.11.2021-15:04)

Antik Yunan döneminde pek çok sağlık sorununda kullanılan elma sirkesi içerdiği magnezyum, fosfor, potasyum, demir, bakır ve florin sebebiyle doğal bir doğal antiseptik, antifungal ve antibakteriyeldir. Elma sirkesinin faydalarını sizin için derledik. Şifa olsun!

BOĞAZ AĞRISINA NE İYİ GELİR?


Yarım fincan ılık suyun için katılan bir çorba kaşığı elma sirkesi, boğaz ağrısına iyi gelir. Bu karışımı gargara olarak kullandığımızda boğazdaki bakterileri yok eder. Diğer yandan bu karışım sinüsleri de rahatlatır.

AĞIZ KOKUSU NASIL GEÇER?

Elma sirkesi ile gargara yapmak, ağızdaki bakterileri öldürerek ağız kokusu oluşmasını önler. Ağız kokusunda kurtulmak için bir çay kaşığı elma sirkesi içmeniz yeterli olacaktır.

SİĞİLLERİ YOK EDİYOR

Elma sirkesinin siğilleri yok etme özelliği de vardır. Bunun için elma sirkesi damlatılan pamuk, siğilin üzerinde sabaha kadar bekletilir. Bu şekilde yapıldığı takdirde 7 ila 10 gün içerisinde siğilin kaybolmaya başladığı gözlenir.

AYAK KOKUSUNA KESİN ÇÖZÜM

Ayak kokusunu yok etmek için, elma sirkesine batırılan pamuk ile ayaklarınızı silmeniz yeterli olacaktır.

REFLÜYE DOĞAL İLAÇ!


Elma sirkesi, reflü gibi mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Yemeklerden beş dakika içmek üzere, bir bardak suya bir çorba kaşığı elma sirkesi koyunuz. Buna devam ettiğiniz zaman ile birlikte reflünüze faydasını göreceksiniz.

DİYABET İLE SAVAŞIYOR

Elma sirkesi Kan şekerini düzenlenmesi nedeniyle diyabet hastalarına çok faydalıdır. Salatalarınıza ilave edeceğiniz elma sirkesini, aynı zamanda bir çorba kaşığını bir bardak suya koyup içmeniz şeker hastalığına iyi gelecektir.

SİRKENİN TANSİYONA ETKİSİ

Elma sirkesi tüketen kişilerde yapılan araştırmalarda kan basıncının düştüğü görülmüştür. Bu yüzden tansiyon hastalıklarına iyi gelir.

TER KOKUSUNU SONLANDIRIYOR!

Koltuk altı kokusundan kurtulmak için elma sirkesi doğal bir çözümdür. Bir pamuk üzerine damlatılan birkaç damla elma sirkesi ile koltuk altlarınızı silerek bu konuda faydasını görebilirsiniz.

SİRKE UYKU GETİRİR Mİ?


Elma sirkesi, karın şişkinliği ve hazımsızlığa iyi geldiği için bu sebeplerden kaynaklanan uyku sorunlarını da önlemiş olur. Bunun için bir bardak su içine bir çay kaşığı elma sirkesi, bir çay kaşığı bal katılarak yatmadan yarım saat önce içmeniz yeterlidir.

ELMA SİRKESİ HAZIMSIZLIĞI ÖNLÜYOR 

Sindirim sistemi için çok iyi bir yardımcı olan elma sirkesi, yemeklerin daha rahat sindirilmesine faydası olduğu için kabızlığa da iyi gelir. Bağırsakları rahatlama özelliği olan elma sirkesi, şişkinlik ve hazımsızlığı önler.

KANSER RİSKİNİ DÜŞÜRÜYOR!

Elma sirkesi, içeriğindeki asetik asit nedeniyle vücut pH’ını dengelemesine fayda sağlar. Bu faydası ile elma sirkesi, kansere yakalanma riskini düşürür.

SİRKE KOLESTROLÜ DÜŞÜRÜR MÜ?

Günde bir yemek kaşığı elma sirkesi içmenin kolestrolü düşürdüğü, yapılan araştırmalar sonucunda gözlenmiştir.

ELMA SİRKESİ İLE NASIL KİLO VERİLİR?


Elma sirkesinin faydaları arasında en çok merak edilen kilo vermeye nasıl yardımcı olduğudur. Zayıflamak için elma sirkesi formülünü kullanmak istiyorsanız gün boyu içebileceğiniz bir karışım yapabilirsiniz. Bu karışım ise bir bardak suyun içine bir çay kaşığı elma sirkesinde oluşur. Yapılan bir araştırma, elma sirkesi içinde bulunan asetik asit tüketenlerin vücut ağırlığı ile birlikte bel ve karın çevresindeki yağların azaldığı tespit edilmiştir. Zayıflamaya faydası olması için yemeklere ve salatalara konularak da tüketilebilir.

ELMA SİRKESİ İLE SAÇ BAKIMI NASIL YAPILIR?


Elma sirkesinin bir diğer faydası da saçlara olan etkisidir. Saçlarını yıkadıktan sonra durulama amacıyla kullanılan elma sirkesi, saçınızın daha parlak olmasını sağlar. İki yemek kaşığı elma sirkesi ve yarım litre suyu karıştırın. Faydasını görmek için haftada en az iki kez kullanın.

Elma sirkesinin saça bir faydası da kepeği yok etmesi. Kepek sorunu için, bir bardak suya, bu sefer bir veya iki yemek kaşığı elma sirkesi, bir bardak su ile karıştırılır ve şampuanlama sonrasında durulamada kullanılır. Bir diğer yöntem ise şöyle; boş bir sprey şişesi içine birebir ölçüde elma sirkesi ve su konularak karıştırılır. Bu karışımı saçlarımıza püskürtüp bu şekilde bir saat bekletiyoruz ve sonrasında yıkıyoruz. Bu şekilde zamanla saçtaki kepeklerden kurtulmuş oluruz.

EVDE ELMA SİRKESİ NASIL YAPILIR?

Elma sirkesi için şeker oranı yüksek kış elmaları tercih edilmelidir. Sirke yapımında ham ve ekşi elmadan kaçınmak gerekir. Evde elma sirkesi için gerekli malzemeler:

- 10 adet iyice yıkanmış elma

- 2 litre içme suyu

- 2 yemek kaşığı bal

- 1 tatlı kaşığı kalın tuz

- Bu karışımı alacak büyüklükte kavanoz

Elma sap ve çekirdeklerinden iyice ayıklanır, doğranır. Temiz bir kaba aldığımız elmaların üzerine hafif geçecek şekilde su ve diğer malzemeler eklenir. Kabın üzerine içine böcek ve sinek giremeyecek şekilde tül çekilir. İlk hafta dolana kadar her gün karıştırılır. Daha sonra ise haftada bir karıştırmak gerekir. Zamanla çevresinde küçük sirke sinekleri görülmesi ile sirkenin oluşmaya başladığı anlaşılır. Sirkenin hazır olması en az iki ay sürer. Yapımı hızlandırmak için doğal elma sirkesi katabilirsiniz. Bu süre sonunda tabanında oluşacak küf endişelendirmesin bu gayet normal bir durumdur.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal