Son dakika! Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Türkiye'nin ilk çeyrekteki büyüme oranlarını duyurdu.

TÜRKİYE BEKLENTİLERİN ÜZERİNDE BÜYÜDÜ

Türk ekonomisi 2018 senesinin ilk çeyreğinde yüzde 7.4 büyüdü. Gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYH) yüzde 7 büyümesi tahmin ediliyordu. Ekonomi; darbe kalkışmasının sonrasında hükümetin ekonomiyi iyileştirmek için attığı istihdam ve Kredi Garanti Fonu (KGF) başta olmak üzere teşviklerin katkısı ile iç tüketim ağırlıklı olarak 2017 senesinin son çeyreğinde yüzde 7.3, 2017'nin bütününde ise yüzde 7.4 ile tahmin edilenin üstünde büyümüştü.

YÜZDE 7.4 BÜYÜDÜ

Gayrisafi yurtiçi hasıla beklentisi; zincirlenmiş hacim endeksi olarak (2009=100), 2018 senesinin birinci çeyreğinde bir önceki senenin aynı çeyreğine oranla %7,4 yükseldi. Üretim tarzıyla gayrisafi yurtiçi hasıla beklentisi, 2018 senesinin birinci çeyreğinde cari fiyatlarla %21,9 yükselerek 792 milyar 691 milyon TL oldu. Gayrisafi yurtiçi hasılayı meydana getiren faaliyetler incelendiğinde; 2018 senesinin ilk çeyreğinde bir önceki senenin aynı çeyreğine oranla zincirlenmiş hacim endeksi olarak; tarım sektörü toplam katma değeri %4,6, sanayi sektörü %8,8, inşaat sektörü %6,9 büyüdü. Ticaret, ulaştırma, konaklama ve yiyecek hizmeti sektörlerinin toplamından meydana gelen hizmetler sektörünün katma değeri ise yükseltti. Takvim etkisinden temizlenmiş GSYH zincirlenmiş hacim endeksi, 2018 senesi birinci çeyreğinde bir önceki senenin aynı çeyreğine oranla %7,2 yükseldi. Mevsim ve takvim etkilerinden temzilenmiş GSYH zincirlenmiş hacim endeksi, bir önceki çeyreğe oranla %2 yükseldi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Erdoğan büyüme oranlarının duyurulmasının sonrasında Twitter hesabı üstünden ilk açıklamalarını yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye ekonomisi 2018 senesinin ilk çeyreğinde yüzde 7,4 büyüdü. OECD ülkeleri içinde birinci, G20 ülkeleri arasında ikinci sıradayız. Dünyanın en süratli gelişen ülkelerinden biri olmayı sürdürüyoruz. 2017 senesinde elde ettiğimiz yüzde 7,4 büyüme rakamının sonrasında 2018 senesine da hızlı girdik. Tüm ekonomik saldırılara ve oynanan oyunlara karşın, sağlam makro temeller üstüne, güçlü büyümeye devam!" ifadelerini kullandı.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.