Türkiye Avrupa'ya Çelik İhracatında İlk Sırada

Türkiye, 2018 senesinde Avrupa’ya çelik ürünleri ihracatı yapan ülkeler arasında birinci sırada geliyor

Türkiye Avrupa'ya Çelik İhracatında İlk Sırada

Geçen sene toplamda 29,3 milyon ton tamamlanmış çelik ürünü ithal eden Avrupa, bunların 6,16 milyon tonluk bölümünü Türkiye’den aldı. Avrupa’ya yönelik çelik ürünleri ihracatını 2017 senesine kıyasla yüzde 65 yükselterek birinci sıraya çıkan Türkiye’den sonra Rusya ve Güney Kore geliyor.

Avrupa Çelik Üreticileri Birliği (EUROFER), Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin çelik sektöründe sahip oldukları rakamlara ilişkin bir rapor hazırladı. Söz konusu raporda, Avrupa’nın 2018 senesinde yaptığı çelik ürünleri ithalatlarında Türkiye birinci sırada yer alıyor.

Geçen sene 29,3 milyon ton tamamlanmış çelik ürünü ithal eden Avrupa Birliği ülkeleri, bu ihtiyaçlarının 6,16 milyon tonluk bölümünü Türkiye’den sağladı. Bu doğrultuda listenin birinci sırasında bulunan Türkiye, AB’ye yönelik çelik ürünleri ihracatını 2017 senesine kıyasla (3,74 milyon ton) yüzde 65 artırdı.

Dünya çelik üretiminin yüzde 51,3 ile en büyük payına sahip olan Çin, AB’ye yönelik tamamlanmış çelik ürünleri ihracatçıları listesinde dördüncü sırada bulunuyor.

AB ülkelerine en çok tamamlanmış çelik ürünleri ihracatı gerçekleştiren ülkeler:

Türkiye: 6,1 milyon ton

Rusya: 3,7 milyon ton

Güney Kore: 3,4 milyon ton

Çin: 2,8 milyon ton

Hindistan: 2,7 milyon ton

Ukrayna: 1,9 milyon ton

Tayvan: 1,7 milyon ton

Sırbistan: 1 milyon ton

Brezilya: 777 bin ton

İsviçre: 635 bin ton

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağıya kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR