19 Eylül 2019
  • Istanbul 24°
  • Ankara 17.22°
  • Izmir 20°
İmsak 05:14
Güneş 06:40
Öğle 13:04
İkindi 16:32
Akşam 19:17
Yatsı 20:38
BIST101.930
Dolar5,6688
Euro6,2801
Altın272,61

S&P Açıkladı: Türkiye'nin IMF'ye İhtiyacı Olmayacak

S&P'nin EMEA Kıdemli Direktör ve Analisti Frank Gill, Türkiye'nin kredi notunun hali hazırda bir indirim tehlikesi ile karşı karşıya olmadığını belirtti.

S&P Açıkladı: Türkiye'nin IMF'ye İhtiyacı Olmayacak

Türkiye'nin IMF'ye İhtiyacı Olmayacak

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P'nin EMEA Kıdemli Direktör ve Analisti Frank Gill, Türkiye'nin kredi notunun şu anda bir indirim tehlikesi ile karşı karşıya olmadığını, bununla birlikte liranın değerinin düşmesi Türk şirketleri ve bankaları için iyi bir haber olmayacağını duyurdu.

Türkiye'nin ve Türk bankacılık sektörünün durumuna ilişkin değerlendirmede buluna Frank Gill, "Şu anda Türkiye için en büyük soru işareti ülke içinde liraya olan zayıf güvenin nasıl tesis edileceğine dair belirsizlik. Şartlar değişmez ise Türk özel sektörü borç çevirmenin üstesinden gelebilecek gibi görünüyor. Lirada zayıflamanın devam etmesi Türk şirketleri ve buna bağlı olarak bankaları için çok, çok kötü haber olur" ifadelerini kullandı.

"IMF'YE GEREK YOK"

Öte taraftan, S&P Global Ratings analistlerinin Türkiye, Rusya, Orta ve Doğu Avrupa için görüşlerini yatırımcılarla paylaştıkları interaktif Web yayınında yapılan anket, katılımcıların Türkiye'nin bir IMF programı istemeyeceğine inandıklarını gösterdi.

S&P'nin interaktif Web yayınına katılanlara 3 seçenekli bir anket gönderildi.

Katılımcıların yüzde 50,8'i "Türkiye ekonominin içinde bulunduğu durumun üstesinden gelecek bir yurt içi reform programı uygular ve bankaların yeniden finanse eder. IMF programına gerek duyulmaz" seçeneğine destekledi.

Kur üzerinde daha fazla baskının kaçınılmaz olduğu ve Türkiye'nin yıl sonundan önce olmak üzere er ya da geç bir IMF programına ihtiyacı olacağı düşünenlerin oranı yüzde 34,4 olarak gerçekleşti.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Ekonomi Haberleri