Repo Nedir?

Ters repo nedir? Gecelik repo nedir? Oyunculukta repo nedir? Tüm bu soruların cevaplarını sizler için derledik.

Repo Nedir?

Kısa süreli ve sabit bir kazanç sağlayan repo nedir, çeşitleri nelerdir ve yatırımı nasıl yapılır husularında bilgileri, bu yazıda derledik.

Repo Nedir?

Kısa vadeli bir menkul kıymetin, belli bir dönem bitiminde ilk satıcısı tarafından tekrar alınmasını öngören bir işlem biçimidir. Para piyasası araçlarından önemli değişik noktaları vardır. En dikkat çekeni olarak; bir menkul kıymetin gerçek vadesinin alıcı ve satıcının gereksinimlerini karşılaması için kısaltılmasını gösterebiliriz.

Devlet tahvili, hazine bonosu, banka bonosu, banka garantili bono, Kamu Ortaklığı İdaresi ve Toplu Konut İdaresi’nce ihraç edilen borçlanma senetleri, borsada işlem gören borçlanma senetleri, repo işlemlerine husu olan yatırım araçlarıdır. Repo işleminde menkul kıymetler, müşteriye teslim edilmeden, merkez bankasının bloke hesaplarında yada Borsa İstanbul Takas ve Saklama AŞ.’de depo edilir. Teslim etmek yerine bir makbuz hazırlanır ve müşteri vade dolduğu vakit makbuzu karşılığında parasını alır.

Repo Çeşitleri Nelerdir?

Birikimlerinizi emniyetli ve sabit getirili bir biçimde değerlendirmek için repo işlemlerine başvurabilirsiniz. Devlet tahvili, hazine bonosu gibi emniyetli yatırım araçlarının repo edilmesi ile kısa süreli belli bir getiri elde edersiniz. Repo türlerinden Düz Repo ise aşağıda açıklanmıştır.

Düz Repo: Bir menkul kıymeti, belli bir tarihte belli bir ücretten tekrar alma taahhüdü ile gerçekleştirilen satış işlemidir. Repoya konu olan menkul kıymetler, teminat özelliği taşır ve kısa süreli borç verme hususu söz konusudur.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR