Motorine İndirim Yapıldı!

Motorinde pompa fiyatına bu geceden yarısından itibaren geçerli olmak üzere 6 kuruş indirim yapıldı.

Motorine İndirim Yapıldı!

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından (EPGİS) aktarılan açıklamaya göre, indirim motorinin pompa fiyatına ortalama 6 kuruş olarak yansıyacak. Kalan 2 kuruşluk kısmı, devreye alınan eşel mobil sistemi kaynaklı ÖTV gelirinin yerine geçecek.

Bubilgi kapsamında Ankara'da ortalama 6,58 liradan piyasaya çıkan motorinin litre fiyatı 6,52 lira olarak kaydedildi. Motorinin litresi İstanbul'da 6,52 liradan 6,46 liraya, İzmir'de 6,60 liradan 6,54 liraya düşecek.

AKARYAKIT FİYATLARININ HESAPLANMASI

Akaryakıt fiyatları, Türkiye'nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor.

Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmaları tarafından uygulamaya konulan fiyatlar, rekabet ve serbestinden ötürü fiyatlar ve kentlere göre küçük değişiklikler yaşanabiliyor.

Akaryakıt fiyatlarında uygulanan eşel mobil sistemiyle, petrol fiyatları, döviz kuru ve uluslararası ürün fiyatlarındaki artış sonucunda yurt içi pompa fiyatlarında yaşanan artışlar, ÖTV ayarlamasıyla tüketiciye zam olarak yansıtılmadan dengelenmeye çalışılıyor.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR