Malatya Kayısısı 112 Ülkede Tüketiliyor

Malatya'dan geçen yıl 112 ülkeye 95 bin 350 ton kuru kayısı ihraç edilirken satıştan elde edilen para ise 261 milyon 397 bin dolar oldu.

Malatya Kayısısı 112 Ülkede Tüketiliyor

Malatya Kayısısı 112 Ülkede Tüketiliyor

Ülke genelinde 17 milyon kayısı ağacının 8 milyonuna ev sahipliği yapan Malatya'da, yaklaşık 50 bin aile kazancını kayısıdan elde ediyor.

Geçen yıl ihraç edilen 95 bin 350 ton kuru kayısı  261 milyon 397 bin dolarlık kazanç sağladı.

Malatya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Özcan, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, bu yıl 100 bin ton kayısı ihraç etmeyi hedeflediklerini söyledi.

Özcan şu ifadeleri kullandı:

"İlaçlama ve hasat dönemini sağlıklı geçirirsek, bu yıl geçen yılın ihracat miktarının üzerine çıkmayı hedefliyoruz. İhracat hedefimiz dünya kuru meyve piyasasındaki gelişmelerle paralel devam edecek. 2019 Ocak ayı ile geçen yılın ocak ayı arasında ihracat miktarında fazla bir artış yok, stabil 7 bin 500 ton ihracat yaptık. Bu yılın şubat ayı bizi şaşırttı, çok ciddi bir artış var. Şubat ayında 9 bin ton ihracat yaparak, 22 milyon dolar gelir elde ettik. Geçen yılın şubat ayına göre kuru kayısı ihracatında yaklaşık 2 bin ton artış var. Bu çok güzel bir veri. Malatya'nın en önemli girdisi ve tarım ürünlerinin başında kayısı geliyor. Bugün ülkede cari açıkla mücadelede 5 üründen biri kayısı. Ülkemize döviz girdisi açısından kayısı çok önemli bir kalem. Avrupa Birliği coğrafi işaret tescil belgesi almış bir ürün. Kayısıda bu yıl çok ciddi bir ihracat bekliyoruz." 

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Diğer Ekonomi Haberleri