Kredisini Erken Kapatan Turkcell Uzun Süreli Finansmana Yöneliyor

Turkcell, 2015 yılında beş yabancı bankadan aldığı toplam 1 milyar dolar tutarındaki sendikasyon kredisini 23 Mart’ta, süresinden altı ay önce bitireceğini duyurdu.

Kredisini Erken Kapatan Turkcell Uzun Süreli Finansmana Yöneliyor

Kredisini Erken Kapatan Turkcell Uzun Süreli Finansmana Yöneliyor

Turkcell, 5 farklı yabancı bankadan 2015 senesinde imzaladığı anlaşma uyarınca altyapı mevduatlarında ve oluşabilecek yatırım fırsatlarının finansmanında yararlanmak için aldığı toplam 1 milyar dolar tutarındaki sendikasyon kredisini 23 Mart'ta son süresinden altı ay önce kapatacağını duyurdu.

Firme, 5 sene vadeli krediyi, 2018 Haziran'dan bu yana senede iki kez eşit taksitlerle ödeme yapıyordu. İlk dört taksidinin ödemesi yapılan kredinin, son iki ödemesi kalmıştı.

Turkcell Finanstan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Osman Yılmaz, konuyla alakalı yaptığı açıklamasında, "Sağlam bilanço yapımız ve güçlü likidite pozisyonumuz sayesinde 330 milyon dolar bakiyesi kalan kredimizi vadesinden yaklaşık altı ay önce kapatıyoruz. Bu işlem sayesinde maliyet optimizasyonu yaparken, aynı zamanda yıl içinde anlaşmaları tamamlanmak üzere olan uzun vadeli kredi kullanımlarıyla da borç vademizi uzatacağız.

Turkcell olarak mevcutta yaklaşık dört yıl olan ortalama borçlanma vademizi, işlemden sonra ortalama 5 yıla taşımış olacağız. Turkcell Grubu finansman stratejimizde, kaynaklarımızı çeşitlendirmeyi ve likidite pozisyonumuzu güçlendirmeyi önceliklendirirken, ortalama borçlanma vademizi de 5 yıl civarında tutmayı hedefliyoruz.

Turkcell olarak uluslararası kabul görmüş bir gösterge olan Net Borç/FAVÖK oranında 2019 Eylül sonu itibarı ile açıklanan bilançomuzda 1,0x seviyesi ile sektörün en iyisi, dünyadaki en iyi oranlardan birine sahibiz. Kredi kapamasından sonra elimizde kalan nakit 2022 sonuna kadar finansman yatırım ihtiyacımızı karşılayacak yeterliliktedir. Bu işlemle, güçlü bilanço pozisyonumuzu ve etkin bilanço yönetimimizi bir kez daha kanıtlamış olduk." şeklinde konuştu.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz